• 2015-05-14

Zofia Rydet w Galerii Studio

19 maja w Galerii Studio w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy, na której będzie można oglądać fotografie, których autorką jest Zofia Rydet.

Wystawa „Fotografie Zofii Rydet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Fotografie Zofii Rydet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Studio pokazane zostaną fotografie prezentujące najważniejsze wątki twórczości artystki – poruszające wizje futurystyczne z cyklu Świat uczuć i wyobraźni, portrety dzieci z cyklu Mały człowiek, fotomontaże stworzone z fotograficznych portretów i autoportretów Artystki należące do serii Ślady oraz fotografie portretu ślubnego umieszczonego w różnych miejscach z cyklu Epitafium.

Zawsze pragnęłam stworzyć coś, co wzbudzałoby głęboką wiarę w swą prawdziwość a dzięki temu miałoby moc wzruszania ludzi i zmuszania ich do myślenia. Chciałabym, aby ludzie nie patrzyli na poszczególne zdjęcia, ale potrafili w nich odczytać właśnie treść, którą pragnęłam im dać – mówiła o swoich fotografiach Zofia Rydet.

Zofia Rydet – od lat 50. czynnie zajmowała się fotografią, tworząc cykle Mały człowiek i Czas przemijania, stanowiące portrety dzieci oraz ludzi starych. W latach 60. rozpoczęła pracę nad cyklem fotomontaży Świat uczuć i wyobraźni, na który składało się z 70 fotografii tworzących 15 serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego. Od 1978 roku praktycznie do końca swej twórczości realizowała swoje najważniejsze dokonanie artystyczne – Zapis socjologiczny. Uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej FIAP w 1976 roku. Jej zdjęcia prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i na świecie.

Wystawa Fotografie Zofii Rydet
Od 19 maja do 21 lipca 2015 roku
Wernisaż: 19 maja 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Studio
Warszawa

Dodaj komentarz