• 2015-05-14

Islandka o ogromnej wrażliwości muzycznej | Koncerty Sóley

Sóley i Óbo – artyści z Wyspy Gejzerów, między 21–24 maja zagrają wspólnie w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Sóley, fot. Ingibjörg Birgisdóttir (źródło: materiały prasowe)

Sóley, fot. Ingibjörg Birgisdóttir (źródło: materiały prasowe)

Sóley – niezwykła Islandka powraca na koncerty do Polski i zapowiada nowy piosenkowy album „Ask The Deep”. Jako support przed jej recitalem wystąpi Óbó – projekt Ólafura Björna Ólafssona, muzyka znanego z występów z Sigur Rós czy Jónsim. Nad Wisłą Islandczycy zagrają aż czterokrotnie: 21 maja w Warszawie („Basen”), dzień później w Katowicach („Rialto”), 23 maja w Poznaniu („Eskulap”) i na koniec – 24 maja we Wrocławiu („Eter”).

Sóley, choć z pozoru krucha, delikatna i introwertyczna, obdarzona jest jednak ogromną wrażliwością, wspaniałym muzycznym talentem i sporą sceniczną charyzmą. Nic zatem dziwnego, że uroczej dziewczynie z Islandii od lat kibicuje spore grono niezwykle oddanych fanów. Jej płytowy debiut „We Sink” okazał się bestsellerem w całej Europie, zaś jej największy przebój „Pretty Face” ma w serwisie Youtube już niemal 20 milionów odsłuchań.Twórczość Sóley porównuje się do dokonań jej rodaków z Múm i Sigur Ros, ale także piosenek Kate Bush, Lykke Li czy CocoRosie. Islandka pewnie podąża jednak własną artystyczną ścieżką.

Absolwentka Icelandic Art Academy w zakresie pianina i kompozycji w ubiegłym roku wydała przepiękny album z pianistycznymi impresjami „Krómantík”, który – pomimo niekomercyjnego charakteru – przyjęto nadspodziewanie ciepło. Zeszły rok był dla niej ważny także na prywatnym gruncie – Sóley Stefánsdóttir została szczęśliwą mamą. Po niedługiej przerwie wróciła jednak do studia, by nagrać nowy zestaw magicznych piosenek. O albumie „We Sink” pisano: „brzmi jak sen, równocześnie słodki i dziwaczny“ zaś jej nowy krążek to przepiękna kontynuacja tej onirycznej przygody. Islandka tłumaczy, że płyta za „Ask The Deep” to osobista i poetycka muzyczna podróż. „Trzeba zmierzyć się ze swoją baśnią” – śpiewa w jednej z piosenek. Dbałość o kompozycję, oryginalny głos i misterne aranże sprawiają, że piosenki Islandki są niezwykle bogate i dojrzałe, a równocześnie urokliwie liryczne i chwytliwe. To baśniowe, momentami mroczne, czasem surrealistyczne, zawsze przepiękne i intymne muzyczne pejzaże.

  • 21.05 Warszawa, Basen,
  • 22.05 Katowice, Kinoteatr „Rialto”
  • 23.05 Poznań, Eskulap
  • 24.05 Wrocław, Eter

Koncert artystów Sóley i Óbo
Od 21 do 24 maja 2015 roku
W czterech miastach Polski

Dodaj komentarz