• 2015-05-14

Zuchwały kinowy wyczyn Myrosława Słaboszpyc’kyj’ego

Od 29 maja w kinach będzie można obejrzeć Plemię, zwycięzcę Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w ubiegłym roku w Cannes. Reżyser Myrosław Słaboszpyc’kyj został uhonorowany tytułem Europejskie Odkrycie Roku i nagrodą na Festiwalu Filmowym w Salonikach.

Plakat „Plemię”, reż. Myrosław Słaboszpyc’kyj (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Plakat „Plemię”, reż. Myrosław Słaboszpyc’kyj (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Myrosław Słaboszpyc’kyj’ego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora.

Niesłyszący Sergij zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu. Przemoc, napady, prostytucja – tak wygląda ich codzienność.

Aby zostać przyjętym w poczet członków Plemienia, a tym samym awansować w społecznej hierarchii, trzeba wykazać się zdolnościami w łamaniu prawa. Biorąc udział w kilku udanych kradzieżach, Sergij zapracowuje na nową, lepszą pozycję – zostaje alfonsem. Ma teraz pod opieką dwie dziewczyny, obsługujące nocą kierowców ciężarówek. Szybko zakochuje się w jednej z nich. Problem polega jednak na tym, że jego wybranka jest także dziewczyną szefa. Mimo to, bohaterowie spotykają się potajemnie i zostają kochankami. Łamiąc w ten sposób kodeks Plemienia, stawiają się w sytuacji bez wyjścia.

Reżyser niezwykle dosadnie odmalowuje brutalny świat, używając do tego jedynie ciszy i języka migowego. Jego film wzbudził zachwyt krytyki, która już okrzyknęła go arcydziełem kina minimalistycznego. Ten nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Cannes portret młodzieży pozbawionej pozytywnych wzorców zachowania nikogo nie pozostawi obojętnym.

Myrosław Słaboszpyc’kyj – urodził się w 1974 roku. Reżyser i scenarzysta ukraiński, który przyszedł na świat w Kijowie. Ukończył Narodowy Uniwersytet Sztuk Dramatycznych im. Karpenko-Karyi w Kijowie. Pracował w wytwórniach filmowych w Kijowie i Petersburgu. Jego krótkie filmy “Diagnosis” (2009) i “Deafness” (2010) były nominowane do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Berlinale. W 2012 roku zdobył nagrodę Srebrnego Lamparta na festiwalu w Locarno za film krótkometrażowy “Nuclear Waste”. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. “Plemię”, jego debiut pełnometrażowy, miał premierę na festiwalu w Cannes w 2014 w sekcji Międzynarodowego Tygodnia Krytyki, gdzie otrzymał trzy nagrody, w tym Grand Prix. Otrzymał tez Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku.

Plemię, reż. Myrosław Słaboszpyc’kyj
Dystrybutor: Aurora Films
W kinach od 29 maja 2015 roku

Dodaj komentarz