• 2015-05-14

Dni poetyckich olśnień w Krakowie

Czesław Miłosz to nie tylko wybitna postać światowej literatury, ale także patron wszystkich spotkań, debat, wieczorów, warsztatów i innych wydarzeń zaplanowanych na czas Festiwalu Miłosza, który potrwa od 14 do 17 maja w Krakowie. Hasło tegorocznej, czwartej edycji to Księga olśnień.

4. Festiwal Miłosza – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

4. Festiwal Miłosza – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Największe osobistości współczesnej poezji w Pałacu pod Baranami przez cztery dni będą spotykać się z publicznością, rozmawiać i czytać swoje teksty. Literatura wyjdzie również na ulice Krakowa: wiersze na murach, regały w przestrzeni publicznej i poeci w księgarniach – to tylko wybrane spośród licznych atrakcji, które na ten czas przygotowali organizatorzy Festiwalu Miłosza.

Już w czwartek, 14 maja, festiwal otworzy I Spotkanie Poetów – o godz. 14.00 z publicznością spotkają się Valzhyna Mort, Charles Simic, Krzysztof Siwczyk i Marta Podgórnik. Inauguracyjny wykład, Miłosz Lecture, wygłosi Ruth Padel (godz. 16.00). W tym samym dniu – debata Księgi użyteczne (godz. 18.00), w trakcie której zaproszeni przez Zofię Król goście: Anna Kałuża, Piotr Śliwiński i Robert Hass rozmawiać będą o roli poezji we współczesnym świecie. O godz. 20.00 czeka nas Wieczór Poetycki zatytułowany Księga olśnień. Poprowadzi go w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej Jerzy Illg, a pojawią się tam wszyscy goście tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Organizatorzy zapraszają również na wystawy: Rysunki z ksiąg użytecznych w Galerii ZNACZY SIĘ (ul. Kościuszki 37), a także na wernisaż wystawy fotografii Joanny Gromek-Illg, która fotografiami opowiada o Wilnie Miłosza (godz. 17.30). Czytanie i słuchanie poezji potrwa do późnej nocy – w Pasażu Bielaka od 22.00 odbywać się będzie Poetycki Hyde Park.

Kolejny festiwalowy dzień, piątek, 15 maja, otworzy ogłoszenie nominacji do 3. edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (godz. 11.00 w Ogrodach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego). Na spotkanie poświęcone twórczości Czesława Miłosza tłumacza organizatorzy zapraszają o godz. 11.00, a po nim zachęcają do wysłuchania rozmów z poetami: Marie Lundquist (godz. 12.00), Xavierem Farré (o godz. 13.00) i Charlesem Simiciem (godz. 14.00) oraz udziału w debacie Przyrodzie – pogróżka (godz. 15.30). Wieczorem natomiast II Spotkanie Poetów (o godz. 19.00) z udziałem Wioletty Grzegorzewskiej, Marie Lundquist, Wojciecha Bonowicza, Uroša Zupana i Xaviera Farré i Wieczór Poetycki Requiem dla poetów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (godz. 21.00). Wieczór poświęcony pamięci Stanisława Barańczaka, Juana Gelmana, Seamusa Heaneya, Philipa Levine’a, Tadeusza Różewicza, Marka Stranda, Tomaža Šalamuna, Tomasa Tranströmera poprowadzi Adam Zagajewski.

Sobotę, 16 maja, rozpocznie panel dyskusyjny Krytyka poetycka w cieniu Miłosza / po Miłoszu (godz. 10.30), a potem odbędą się dwie rozmowy z poetami: Urošem Zupanem (godz. 11.30) oraz Robertem Hassem (godz. 12.30). Trzecia z kolei festiwalowa debata Pochwała przekładu toczyć się będzie wokół zagadnienia sztuki tłumaczenia poezji (godz. 14.00). O godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta, Ryszardem Krynickim.

Sobotnie popołudnie to kolejne spotkania z poetami: Valzhyną Mort i Alesiem Razanawem (godz. 17.00), a także Alice Oswald (godz. 17.30). Wieczorem czeka nas trzecie spotkanie poetyckie z udziałem Michała Sobola, Julii Fiedorczuk, Ruth Padel i Kornelijusa Platelisa (godz. 18.30), a także dwujęzyczny, polsko-hiszpański maraton poetycki Republica Poetica (godz. 20.00). Ten dzień zakończy się o godz. 21.30 w Klubie Re, gdzie odbędzie się druga część koncertu Białoszewski do słuchu (pierwsza część w czwartek, 14 maja, o godz. 21.30, także w Klubie Re).

Finałową niedzielę, 17 maja, rozpocznie poetycka majówka w ogrodzie Domu Józefa Mehoffera. W Pałacu pod Baranami spotkanie z Anthonym Miłoszem o godz. 11.00 poprowadzi Jerzy Illg. O godz. 12.00 dyskusja o litewskich kontekstach Czesława Miłosza, a o godz. 13.30 – film dokumentalny o Kornelu Filipowiczu.

W niedzielę organizatorzy zapraszają na kolejne rozmowy z poetami. O godz. 14.00 – z Kornelijusem Platelisem, a o godz. 16.00 – z Jurijem Andruchowyczem. Agnieszka Kosińska, osobista asystentka Miłosza, zaprezentuje o godz. 15.00 swój premierowy dziennik Miłosz w Krakowie, o godz. 18.00 odbędzie się IV Spotkanie Poetów z udziałem Roberta Hassa, Klary Nowakowskiej, Krzysztofa Siwczyka i Dariusza Suski. Całość zwieńczy koncert Jurija Andruchowycza/Karbido w Klubie Re. Początek finałowej imprezy o godz. 20.00.

4. Festiwal Miłosza: Księga olśnień
Od 14 do 17 maja 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz