• 2015-05-13

Święto krótkich filmów w Gdańsku

17 maja w KinoPorcie – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku odbędzie się przegląd filmów krótkometrażowych – Future Shorts Spring Season 2015 i Oscar Nominated Short Films.

„Future Shorts Spring” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Future Shorts Spring” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Future Shorts to największy festiwal filmów krótkometrażowych na świecie: jego zasięg obejmuje 6 kontynentów, 90 krajów, ponad 300 miast. Festiwal został stworzony w 2003 jako globalna platforma prezentacji krótkiego kina. Odbywa się w cyklu sezonowym (4 rocznie), a każda jego edycja gromadzi niemal 50-tysięczną widownię. Na programy kolejnych odsłon składają się najważniejsze światowe produkcje; filmy fabularne, dokumenty i animacje. W ten sposób powstają unikatowe zestawy, z których publiczność na całym świecie wybiera zwycięski tytuł.

Prezentowane filmy:

 • Mi Nina Mi Vida, reż. Yan Giroux, Kanada 2013
  Mężczyzna i jego gigantyczny pluszowy miś przebijają się przez hałaśliwy tłum i zgiełk kolejki w Wesołym Miasteczku. W świecie, w którym coraz trudniej się odnaleźć, Jack szuka powodu do uśmiechu… Gdy przemierza tą nieprzyjazną przestrzeń, kamera podąża za nim, generując efektownie wyreżyserowane doświadczenie filmowe.
 • Śmiertelny skok Mynarskiego, reż. Matthew Rankin, Kanada 2014
  Historia bohatera II Wojny Światowej, Andrew Mynarskiego z Winnipeg, zostaje niesamowicie powiązana z ekspresyjną i psychodeliczną wizją jego ostatnich chwil życia. Hołd dla naszej zbiorowej pamięci, przeobrażający fakty w doskonałą, celuloidową fantazję.
 • Exchanged Mart, reż. Cara Connolly & Martin Clark, Wielka Brytania 2013
  Szkocka szkoła z internatem to dom Reg, samotnej i rozmarzonej nastolatki. Przystojny ogrodnik z piłą mechaniczną i nietypowy instruktor samoobrony to jedyni mężczyźni, z którymi ma do czynienia. Kiedy Reg zostaje zaatakowana w lesie, wie dokładnie, jaki powinien być jej następny krok.
 • Dwa filmy o samotności, reż. Christopher Eales, USA 2014
  Dwa filmy o samotności to animacja poklatkowa, która wykorzystuje narzędzie split-screen. Podzielony ekran dzieli światy nagrywającego zaproszenie na swój profil randkowy Jonathana Smallmana oraz Philipa Buttona, internetowego Szefa Kuchni. Czy irytujące dźwięki dochodzące spoza wirtualnej rzeczywistości pomogą im odnaleźć przyjaźń i zrozumienie?
 • Duma, reż. Pavel G. Vesnakov, Bułgaria, Niemcy 2013
  Manol, emerytowany starszy pan, jest obrońcą sztywnych zasad moralnych i niestrudzenie kultywuje je w swoim domu. Pewnego dnia Manol dowiaduje się, że wnuczek, którego wychował, jest gejem. Życiowe wybory jego najbliższych będą stanowiły dla niego wyzwanie, któremu nie może sprostać.
 • Brodinki Ft. Sd Can’t Help Myself, reż. Megaforce, Wielka Brytania 2014
  Oscylująca w estetyce techno-rap grupa Brodinski prezentuje teledysk produkcji francuskiego kolektywu Megaforce. Zestawienie ryzykownej, narkotycznej jazdy z dystopijną, hipnotyzującą wizją podróży w czasie.
 • Zagubiony szalik, reż. Eoin Duffy, Irlandia 2013
  Czarna komedia eksplorująca niektóre powszechne lęki codziennego życia: strach przed nieznanym, przed porażką, odrzuceniem, czy wreszcie – lęk przed śmiercią. Narracja: George Takei.

Oscar® Nominated Short Films 2015: W zestawie znalazło się pięć krótkometrażowych filmów, które w 2015 roku były nominowane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski.

Prezentowane filmy:

 • Aya, reż. Mihal Brezis i Oded Binnun, Izrael, Francja  2012
  Niespodziewane spotkanie dwojga nieznajomych na lotnisku. On przez pomyłkę bierze ją za swojego kierowcę. Ona, oczarowana przypadkowym spotkaniem, nie stara się wyprowadzić go z błędu.
 • Boogaloo and Graham, reż. Michael Lennox, Wielka Brytania 2014
  Jamesy i Malachy nie posiadają się z radości, gdy ich ojciec daje im dwa kurczaki. Wychowując swoich małych podopiecznych, chłopcy zostają wegetarianami i marzą o założeniu kurzej farmy. Przeżywają szok, gdy rodzice informują ich o wielkich zmianach w rodzinie. Występują: Martin McCann, Charlene McKenna, Riley Hamilton and Aaron Lynch.
 • Butter Lamp, reż. Hu Wei, Francja, Chiny  2013
  Pomysł filmu zrodził się, gdy autor natknął się na zdjęcie Michaela Nasha Warsaw 1946. Auto postanowił wykorzystać reprodukcję, aby sfotografować bohaterów na różnym tle. Jego celem było stworzenie filmu na pograniczu fikcji i dokumentu, rzeczywistości i snu, nowoczesnej cywilizacji i tradycyjnych zwyczajów, chińskiej ideologii i tybetańskich wierzeń.
 • Parvaneh, reż. Talkhon Hamzavi, Szwajcaria 2012
  Parvaneh to afgańska imigrantka, która niedawno przybyła do punktu tranzytowego dla uchodźców szukających azylu. Jej jedynym zadaniem jest poznanie tego miejsca i terenów wokół niego.
 • The Phone Call, reż. Mat Kirkby, Wielka Brytania 2013
  Tegoroczny laureat nagrody The Phone Call to kontynuacja Heather (w tej roli nominowana do Oscara Sally Hawkins), filmu o nieśmiałej kobiecie pracującej w call centre. Gdy odbiera telefon of nieznajomego mężczyzny (granego przez laureata Oscara Jima Broadbenta), nie ma pojęcia, że to spotkanie zmieni jej życie.
Plakat „Future Shorts Spring” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat „Future Shorts Spring” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmów Future Shorts Spring Season 2015 i Oscar Nominated Short Films
17 maja 2015 roku
KinoPort – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku

Dodaj komentarz