• 2015-05-13

Fotografie Evy Rubinstein

Od 11 maja w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę fotografii Evy Rubinstein.

Eva Rubinstein, Fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eva Rubinstein, Fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka zajęła się profesjonalnie fotografią od 1967 roku, pracowała jakiś czas dla magazynu Vogue. Miała ponad 100 indywidualnych wystaw fotograficznych na całym świecie, wydała kilka albumów w tym trzy w Polsce. Pobierała nauki fotografii u światowej sławy artystów: Seana Kernana, Lisette Model, Jima Hughsena, Kena Heymana i Diane Arbus. Prowadziła zajęcia z fotografii ze studentami, m. in. w Szkole Filmowej w Łodzi w latach 80. XX wieku.

Swoim fotografiom nie nadaje tytułów, sygnuje je datą, miejscem lub innymi niezbędnymi informacjami. Lubi, jak każdy odbiorca indywidualnie interpretuje jej prace, nie sugerując się tytułami. Jej zdjęcia, poza portretami, to w większości miejsca, ale i przedmioty związane z obecnością człowieka. Czujemy na nich istnienie osoby, która opuściła to miejsce lub zostawiła przedmiot, możemy domyślać się, po co opuściła, na jak długo, czy wróci? Autorka zajmowała się także fotografią użytkową, dokumentacyjną i portretową.

Prezentem pani Evy Rubinstein dla Łodzi było wykonanie kilkuset zdjęć miasta podczas częstych jej pobytów w latach 80. XX w. i zgoda na wydanie 150 z nich w albumie Łódź – chwilowe spotkania (wyd. I, Papier-service, Łódź 1998, wyd. Łódź II 2007). Łodzianie nagrodzili artystkę m. in. członkostwem honorowym Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

Eva Rubinstein – artystka fotograficzka, w młodości tancerka i aktorka, urodzona w 1933 roku w Buenos Aires w Argentynie. Mieszka w Nowym Jorku.

Wystawa w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina.

Eva Rubinstein, fotografia
Wystawa czynna od 11 do 23 maja 2015 roku
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Dodaj komentarz