• 2015-05-13

Kino pod Baranami i 8. Festiwal Kultury Rumuńskiej

W dniach 15–17 maja Kino Pod Baranami w Krakowie zaprasza na pokazy filmowe w ramach 8. Festiwalu Kultury Rumuńskiej. Festiwal ukazuje różnorodne oblicza kultury Rumunii poprzez muzykę, literaturę, warsztaty językowe, sztuki wizualne i film.

„Domestic”, reż. Adrian Sitaru (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Domestic”, reż. Adrian Sitaru (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie filmowym znajdą się trzy wybrane produkcje rumuńskie zrealizowane w ostatnich latach. Wydarzenie organizowane jest przez Rumuński Instytut Kultury.

Przegląd otworzy film Zabić czas (reż. Florin Piersic Jr.), nominowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym (2012) w kategorii Free Spirit Award dla filmów nowatorskich i buntowniczych. Domestic – wielokrotnie nagradzanego reżysera Adriana Sitaru, wyróżniony w kategorii Najlepszy Film, na LET’S CEE 2013 – to cudownie surrealistyczna i boleśnie prawdziwa opowieść o dzieciach, dorosłych i zwierzętach. Las (reż. Sinișa Dragin) – najbardziej innowacyjny pełnometrażowy dokument na festiwalu Visions du Reel 2014 w Nyon – to trzymający w napięciu film szpiegowski.

Blok uzupełni zestaw najciekawszych rumuńskich krótkich metraży. Na specjalnym pokazie w ramach cyklu Baranki Dzieciom najmłodsi widzowie Festiwalu będą mogli obejrzeć wybrane odcinki rumuńskiego serialu animowanego pt. Miaunel i Bălănel oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych poświęconych kulturze i tradycji ojczyzny Draculi.

8. Festiwal Kultury Rumuńskiej – program filmowy
Organizator: Rumuński Instytut Kultury
Od 15 do 17 maja 2015 roku
Kino pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz