• 2015-05-12

Tomek Sikora refleksyjnie w wielkim formacie

Wystawa serii fotografii Tomka Sikory zatytułowana Po drugiej stronie lustra premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku Goethe-Institut w Warszawie w Noc Muzeów 16 maja.

Tomek Sikora, wystawa „Po drugiej stronie lustra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Sikora, wystawa „Po drugiej stronie lustra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotograficzny zapis reakcji turystów przechadzających się pod Murem Berlińskim na eksponowane na nim zdjęcia ze Strefy Gazy i innych podzielonych miejsc na świecie, jest wyrazem refleksji artysty, który obserwując sytuację poczuł się sprowokowany do wykonania serii zdjęć.

Ekspozycja przedstawiona zostanie w nietypowej oprawie: zdjęcia wyświetlane będą w dużym formacie na witrynach siedziby Instytutu Goethego. W samym centrum Warszawy, jednak nieco w ukryciu, bo w bramie odchodzącej od jednego z głównych stołecznych deptaków, artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace wykonane w 2013 roku w Berlinie.

Tomek Sikora poczuł się sprowokowany do wykonania serii fotografii, ponieważ był pod wrażeniem faktu, że wielkoformatowe zdjęcia na Murze Berlińskim przestawiające dramatyczną sytuację podzielonego świata, są tylko tłem dla raczej obojętnie przechadzających się wzdłuż Muru turystów. Fotograf stawia pytania: czy dokumentalny przekaz fotografii nie dociera do przechodniów? Czy otaczający nas na co dzień natłok informacyjno-reklamowy zubaża naszą wrażliwość na prawdziwe obrazy?

My, Europejczycy, żyjemy w dwóch rzeczywistościach: tej realnej, w której demokracja pozwala nam realizować nasze marzenia i tej wirtualnej, oddalonej od nas, zniewalającej człowieka, przekazywanej przez media. Na resztkach Muru Berlińskiego pokazały się dokumentalne zdjęcia z miejsc, gdzie człowiek jest zniewolony. Przez mur czy drut kolczasty podzielony na lepszego i gorszego. Ta tapeta stała się na parę miesięcy tłem do codziennego życia w wolnym kraju – mówi o swoich pracach Tomek Sikora.

Tomek Sikora – fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 65 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany
za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, a także dla Singapore Airlines i Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album Tomek Sikora światłoczuły zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.  

Wystawa Tomka Sikory Po drugiej stronie lustra
Wernisaż: 6 maja 2015 roku, godzina 18.00 (Noc Muzeów)
Goethe-Institut
Warszawa

Dodaj komentarz