Noc w Muzeum Narodowym

16 maja od godziny 19.00 w warszawskim Muzeum Narodowym będzie można wziąć udział w Nocy Muzeów.

Muzeum Narodowe w Warszawie podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów (źródło: materiał prasowy organizatora)

Muzeum Narodowe w Warszawie podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów (źródło: materiał prasowy organizatora)

Gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 jest jednym z najpopularniejszych punktów na trasie tradycyjnej nocnej majowej wędrówki po mieście. Muzeum Narodowe w Warszawie bierze udział w akcji od dziesięciu lat, z roku na rok goszcząc w swoich murach coraz więcej zwiedzających. W ramach tegorocznej edycji imprezy MNW będzie czynne do godz. 1.00 (wstęp do godz. 24.00); otwarte zostaną drzwi dzielące przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Dostępne dla zwiedzających będą ekspozycje stałe, w tym Galeria Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, która, po gruntownej przebudowie, została uhonorowana niedawno Grand Prix w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014.

W nocy z 16 na 17 maja 2015 roku zostanie również zaprezentowana po raz pierwszy w nowej odsłonie część Galerii Sztuki XIX Wieku. Galeria została wzbogacona m. in. o XVIII-wieczny prolog – Salę i Gabinet Oświeceniowy – ukazujące najwybitniejsze obrazy z kolekcji malarstwa XVIII wieku MNW. Swoje miejsce w zmienionej Galerii znajdą również działa XIX-wiecznego Klasycyzmu i Romantyzmu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, program wydarzeń zainauguruje Wieczorynka w muzeum, czyli blok zajęć dla dzieci w wieku 5–12 lat (godz. 18.00). Mali amatorzy sztuki będą mogli przeżyć archeologiczną przygodę, spotkać jednorożca, błazna, a także stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło. Przekonają się, że świat przedstawiony na obrazie można nie tylko obejrzeć, lecz także usłyszeć i powąchać, wyruszą również w mrożącą krew w żyłach podróż do Muzealnego archiwum X.

Uczestnicy Rozmów o sztuce (20.00 i 22.00) – półgodzinnych pogawędek w galeriach stałych Muzeum – odkryją nocne życie miast przedstawionych na płótnach słynnych malarzy, poznają biografie postaci znanych z muzealnych galerii, dowiedzą się, czym były cud w Faras i kod Jana Matejki, a także zastanowią, do czego artyście przydają się żelki, kości i klocki lego oraz czy autoportret to coś więcej niż dzisiejsze selfie.

Muzeum Narodowe w Warszawie podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów (źródło: materiał prasowy organizatora)

Muzeum Narodowe w Warszawie podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów (źródło: materiał prasowy organizatora)

Po zmierzchu odwiedzający Muzeum dowiedzą się więcej o dostępnych na co dzień ekspozycjach. O godz. 21.00 w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku rozpocznie się spotkanie z jej kuratorem, dr. Piotrem Rypsonem, Zastępcą Dyrektora MNW ds. Naukowych. Szczególna uwaga zostanie poświęcona w tym roku najdawniejszym kolekcjom Muzeum. Wizualizację projektu nowej Galerii Sztuki Starożytnej przedstawi o godz. 20.00 jej kurator, dr Alfred Twardecki.

W przebudowywanej obecnie przestrzeni ekspozycyjnej, a także w Galerii Faras im. Kazimierza Michałowskiego będą odbywać się spotkania poświęcone wybranym zabytkom i zjawiskom.

Odwiedzający będą mieli również wyjątkową okazję zajrzeć do Magazynu Sztuki Orientalnej. W tej wyjątkowej przestrzeni, niedostępnej zazwyczaj dla  gości, o najcenniejszych obiektach opowiedzą opiekujący się zabytkami azjatyckimi i północnoafrykańskimi eksperci.

Między godz. 20.00 a 24.00 oczekujący na wejście do gmachu będą mogli wziąć udział w animacjach plastycznych Sztuka na patyku, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie inspirowane wybranym dziełem ze zbiorów MNW. W gmachu odbędzie się również prezentacja filmu Muzeum Utraconego poświęconego wojennym losom najcenniejszych polskich kolekcji (pierwsze piętro, lewy podest). Muzealna księgarnia Serenissima zaprasza na okolicznościowy kiermasz.

Noc Muzeów
16 maja 2015 roku, od godz. 19.00
Muzeum Narodowe
Warszawa

Dodaj komentarz