Sekretarz Czesława Miłosza opowiada o Nobliście

4 maja nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Miłosz w Krakowie. Dzieło Agnieszki Kosińskiej, towarzyszącej Czesławowi Miłoszowi przez ostatnich osiem lat jego życia, to świadectwo nie tylko opowiadające o tajemnicach procesu twórczego, ale też ujawniające nieznane aspekty skomplikowanej osobowości poety.

Agnieszka Kosińska, „Miłosz w Krakowie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Agnieszka Kosińska, „Miłosz w Krakowie” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawnictwa)

Autorka jest bystrą obserwatorką, potrafi przenikliwie interpretować zarówno utwory literackie, jak i relacje międzyludzkie. Ten dziennik i kalendarz to także ciekawa kronika życia literackiego i kulturalnego, w którego centrum tkwił Miłosz. Skrupulatnie odnotowane reakcje poety – czasem emocjonalne i gwałtowne – na ludzi, sytuacje, książki i aktualne wydarzenia będą z pewnością źródłem komentarzy, a nawet towarzyskich skandali.

Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko Miłosza twórcy, a przede wszystkim Miłosza człowieka. Agnieszka Kosińska z wielką kulturą pisze o sprawach bolesnych, osobistych, takich jak odchodzenie najbliższych i wreszcie odchodzenie poety, przekształcone przez niego w ars bene moriendi, przejmująco opisane w nieukończonej książce o starości i bólu.

Agnieszka Kosińska (ur. 1967 w Dębicy) – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1996–2004 osobista sekretarka Czesława Miłosza, edytorka, bibliograf, agent literacki, kustosz mieszkania i archiwum poety. Przygotowała do druku z rękopisów ostatni tom wierszy Miłosza Wiersze ostatnie (2006) oraz powieść science-fiction Góry Parnasu (2013). Autorka pierwszego bibliograficznego opracowania twórczości noblisty Czesław Miłosz. Bibliografia druków zwartych (2009).

Agnieszka Kosińska, Miłosz w Krakowie
Premiera: 4 maja 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz