• 2015-05-11

Zmarł Janusz Kaniewski

9 maja zmarł Janusz Kaniewski – jeden z najważniejszych polskich projektantów form przemysłowych. Miał 41 lat.

Janusz Kaniewski, fot. Magdalena Rodziewicz (dzięki uprzejmości artysty)

Janusz Kaniewski, fot. Magdalena Rodziewicz (dzięki uprzejmości artysty)

Janusz Kaniewski, ur. 1974, projektant form przemysłowych, absolwent Transportation Design w Istituto Europeo di Design w Turynie; właściciel i główny projektant autorskiej pracowni designu, architektury, wizerunku i projektowania strategicznego dla firm i osób prywatnych; doradca samorządów miast; wykładowca uczelni krajowych i zagranicznych. Kurator i współorganizator festiwalu Gdynia Design Days 2012, w czołówce rankingów najbardziej kreatywnych (Brief) i innowacyjnych (Forbes) osób w Polsce. Pierwszy i jedyny nie-architekt w SARP oraz doradca prezydenta Gdyni ds. estetyki miasta, projektowania i urbanistyki. Swoją wiedzą dzielił się jako wykładowca w Instituto Europeo diDesign w Turynie i Royal College w Londynie.

Od 1999 projektował dla Ferrari i Pininfariny, był współautorem wielu współczesnych europejskich i azjatyckich samochodów, autor m.in. butów narciarskich mistrza świata Hermanna Maiera, Stacji Roku 2012 Orlen w Gdańsku, szklanki piwa Żywiec, wystroju salonów Fiata, logotypu Ceramiki Paradyż, elektroniki Elzab, ciężarówek ekspozycyjnych firmy Koło, plakatu festiwalu Camerimage 2013, współtworzył wizerunek Marlboro, wspierał designersko polskie firmy technologiczne, angażował się w promocję Made in Poland. Był także twórcą kampanii społecznej dla ONZ przeciw wykorzystywaniu pracy dzieci.

Janusz Kaniewski
30 marca 1974 r. − 9 maja 2015 r.

Rozmowa z Januszem Kaniewskim w cyklu Rozmowy na 15-lecie O.plhttp://magazyn.o.pl/2013/janusz-kaniewski-kombinowanie-kreatywnosc-najczystszej-krwi/

Dodaj komentarz