• 2015-05-11

Quadratum Nigrum po raz czwarty!

16 maja w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Fiat Lux – Quadratum Nigrum (Mateusz Okoński, Jakub Skoczek, Jakub Woynarowski).

Grafika z dzieła Roberta Fludda „Utriusque Cosmi… Historia” Oppenheim, 1617 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika z dzieła Roberta Fludda „Utriusque Cosmi… Historia” Oppenheim, 1617 (źródło: materiały prasowe organizatora)

To,do czego byliśmy już przyzwyczajeni, odpływa coraz dalej i dalej…
Zarysy rzeczy pogrążają się coraz głębiej i głębiej – z każdym krokiem znika świat materialnych pojęć – wszystko, co kochaliśmy i czym żyliśmy.
Żadnych obrazów rzeczywistości – żadnych wyimaginowanych przedmiotów – nic poza pustynią!
Tę pustkę ożywia jednak przenikający wszystko duch doznań nieprzedmiotowych – K. Malewicz (Świat bezprzedmiotowy, przeł. S. Fijałkowski, Gdańsk 2006, s. 66).

Tajemnica. Sanktuarium. Ciemność. Początek. Czarny kwadrat. „Et sic in infinitum”. Galeria jako świątynia sztuki bezprzedmiotowej. Miejsce, w którym z pierwotnego chaosu wyłania się nowy porządek.

Quadratum Nigrum – grupa artystyczna powstała w 2010 roku, współtworzona przez Mateusza Okońskiego, Jakuba Skoczka i Jakuba Woynarowskiego. QN to wielbiciele teorii spiskowych, szczelin i pęknięć w historii, którzy sięgając po klasyczne dzieła awangardy i inspiracje z odległej przeszłości, łączą je w nowe, nierzadko zaskakujące konfiguracje.

Program wydarzeń towarzyszących:

 • 21 maja, godz. 14.00:Spotkanie z Fluddem – Quadratum Nigrum
  Podczas spotkania w Bibliotece Jagiellońskiej członkowie kolektywu Quadratum Nigrum pochylą się nad kluczowym dla projektu starodrukiem Utriusque Cosmi … Historia (1617) autorstwa angielskiego myśliciela, doktora medycyny, filozofa i alchemika Roberta Fludda (1574–1637).
 • 27 maja, godz. y w ramach projektu Sztuki oswajanie, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.
 • 30 maja, godz. 13.00: Oprowadzanie – Quadratum Nigrum
  Artyści wprowadzą widzów w zagadnienie tworzenia alternatywnej historii sztuki, poszukiwanie korzeni awangardy w sztuce dawnej i wynikające stąd inspiracje dla wystawy.
 • 3 czerwca, godz. 17.00: Msza święta jako totalne dzieło sztuki. Dyskusja – Tomasz Biłka, Paweł Rojek
  Msza święta, czymkolwiek jest, jest też dziełem sztuki. I to totalnym, łączącym wszystkie rodzaje sztuk, zamazującym różnicę między twórcą a tworzywem. Czy w takim razie katolicka liturgia jest spełnieniem marzeń awangardy? Czy sztuka współczesna jest naśladownictwem pobożności eucharystycznej?
  Dyskusja kwartalnika „Pressje” z udziałem o. Tomasza Biłki OP i Pawła Rojka. Prowadzenie: Karol Kleczka
  Tomasz Biłka OP – dominikanin, malarz, duszpasterz grupy twórców-chrześcijan Veraicon
  Paweł Rojek – filozof, socjolog, redaktor „Pressji”, wykładowca UPJPII
 • 6 czerwca, godz. 11.00: Warsztaty Małego Klubu Bunkra Sztuki
  Warsztaty dla dzieci z udziałem jednego z twórców wystawy – Mateusza Okońskiego
 • 9 czerwca, godz. 18.00: Wykład – Małgorzata Smorąg-Różycka
  O twórczości Kazimierza Malewicza i jej znaczeniu dla malarstwa ikon opowie bizantynolog dr hab. Małgorzata Smorąg-Różycka z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • 13 czerwca: Dzień Otwarty
  Dzień Otwarty to nie tylko bezpłatny wstęp na wystawę, ale i szereg wydarzeń poszerzających ją o interdyscyplinarny kontekst.
  W tym dniu będzie również możliwe zakupienie wydanej w limitowanej edycji i sygnowanej przez artystów płyty winylowej z nagraniem mszy suprematystycznej.
  godz. 13.00: Spacer – Piotr Krasny. Szlakiem nowożytnych kontekstów i źródeł inspiracji dla wystawy poprowadzi prof. dr hab. Piotr Krasny z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  godz. 17.00: Oprowadzanie – DJ Czarny Latawiec. Muzyczne aspekty wystawy przybliży DJ Czarny Latawiec, czyli Daniel Brożek.
Grafika z dzieła Michaela Maiera „De circulo physico, quadrato, hoc est, auro…” Oppenheim, 1616 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grafika z dzieła Michaela Maiera „De circulo physico, quadrato, hoc est, auro…” Oppenheim, 1616 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fiat Lux – Quadratum Nigrum
Kuratorka: Anna Lebensztejn
Koordynatorka: Jolanta Zawiślak
Konsultacja muzyczna: Maciej Koczur, Michał Jakub Papara
Wernisaż 16 maja 2015 roku, godz. 16.00
Wystawa czynna od 17 maja do 14 czerwca 2015 roku
Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie

Dodaj komentarz