Muzyczne inspiracje Eugeniusza Gerlacha

13 maja w Galerii Sztuki Współczesnej Profil w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Eugeniusza Gerlacha pt. Muzyczne inspiracje.

Eugeniusz Gerlach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eugeniusz Gerlach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ten krakowski artysta, który swoje obrazy buduje płasko kładzionymi płaszczyznami kolorystycznymi, które ogranicza grubym, czarnym konturem. Kontur ten odgrywa w jego kompozycjach istotną rolę, decyduje o równowadze form, a jego rysunek nadaje rytmiczną, dynamiczną i wibrującą wymowę tym obrazom, tak istotną szczególnie w realizacji tematów muzycznych. Artysta nie traci kontaktu z przedmiotem, lecz poprzez świadomą deformację, podporządkowuje go kompozycji obrazu. W swym programie twórczym konsekwentny od lat, wierny swojemu stylowi, nie ulega modzie, co procentuje rzadko spotykaną rozpoznawalnością.

Eugeniusz Gerlach – urodził się 15 grudnia 1941 w Bieniawie k. Tarnopola, polski artysta malarz.W 1946 osiedlił się w Paczkowie. Tam też uczęszczał, w latach 1949–1955, do szkoły podstawowej. W latach 1955–1960 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Od 1960 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Malarstwo sztalugowe i architektoniczne studiował w pracowni Wacława Taranczewskiego, natomiast grafikę u Mieczysława Wejmana. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966. Od 1966 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swoim dorobku ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ok. 70 wystawach zbiorowych – okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Gerlach należy do artystów, których twórczość zwykło się określać mianem „osobnej”. Świadomie pozostając obok aktualnych trendów, kontynuuje i rozwija on kierunek obrany na początku drogi artystycznej, oferując odbiorcy spójną wizję malarskiego świata.

Eugerniusz Gerlach, Muzyczne inspiracje
Wernisaż 13 maja 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 13 maja do 6 czerwca 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Profil w Poznaniu

Dodaj komentarz