Agnieszka Polska w poszukiwaniu Gadającej Góry

15 maja o godzinie 18.00 w białostockiej Galerii Arsenał odbędzie się prezentacja najnowszego filmu Agnieszki Polskiej Gadająca góra. Oprócz filmów zobaczyć będzie można również najnowsze kolaże artystki z tego roku.

Kadr z filmu Agnieszki Polskiej „Gadająca góra” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu Agnieszki Polskiej „Gadająca góra” (źródło: materiał prasowy organizatora)

Razem z dwoma wcześniejszymi filmami, również prezentowanymi na wystawie: I am the Mouth (2014) i Watery Rhymes (2014), tworzy tryptyk. Tematem filmów jest wpływ języka sztuki na odbiorcę i gra z językiem. W swoich nowych pracach Polska opisuje procesy materializacji języka i słów, które odbywają się na różnych poziomach: począwszy od bezpośredniego wpływu dźwięku na ciało słuchacza, analogie między zasadami języka i praw fizyki , po refleksje nad procesami nazywania.

Ostatni film z tryptyku, Gadająca góra (Talking Mountain) opisuje podróż artystki z przyjaciółką Sarą van der Heide w poszukiwaniu Gadającej góry. Jest to legendarne wzgórze, które jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania świata. W rozmowie wszechobecne podróżniczki skupiają się na ogólnoludzkiej potrzebie poszukiwaniach duchowej istoty martwych obiektów, jak również kwestii nadawania nazw jako akt tworzenia rzeczywistości.

Agnieszka Polska (ur. 1985 w Lublinie) zajmuje się przede wszystkim filmem i fotografią. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Agaty Pankiewicz oraz na Universitaet der Kunste Berlin w pracowni Hito Steyerl. Jest autorką wielu wystaw indywidualnych, m.in. I am the Mouth w Nottingham Contemporary (2014); Pseudowords Hazards w Saltzburger Kunstverein (2013); How the Work is Done w PinchukArtCentre w Kijowie (2012); Auroryt w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2012). Brała udział w takich wystawach jak: You Imagine What You Desire, 19. Bienale of Sydney (2014); Mom, Am I Barbarian?, 13. Istanbul Bienali (2013); The Black Moon, Palais de Tokyo, Paryż (2013); Future Generation Art Prize, Pinchuk Art Centre, Kijów (2012); SOUNDWORKS, ICA, Londyn (2012); Early Years, KunstWerke Center for Contemporary Art, Berlin (2010). Obecnie jest stypendystką Rijksakademie del beeldende kunsten w Amsterdamie.

Prezentacja filmu Gadająca góra Agnieszki Polskiej
Wernisaż: 15 maja 2015 roku, o godz. 18.00
Czas trwania: Od 15 maja do 11 czerwca 2015 roku
Galeria Arsenał
Białystok

Dodaj komentarz