• 2015-05-10

Laureaci 8. PKO OFF CAMERA

Ixcanul Jayro Bustamante z Krakowską Nagrodą Filmową, Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej numerem jeden w Konkursie Polskich filmów Fabularnych – tak kończy się 8. PKO OFF CAMERA. Widzom najbardziej podobali się Bogowie Łukasza Palkowskiego (Nagroda Publiczności), z kolei Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI doceniła Sworn Virgin.

„Ixcanul”, reż. Jayro Bustamante (źródło: materiały prasowe)

„Ixcanul”, reż. Jayro Bustamante (źródło: materiały prasowe)

Ixcanul operuje kontrastami widocznymi nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach – od wierzeń i zabobonów po barierę językową. To mocne, przejmujące kino, kino, które wytycza drogę. Akcja debiutanckiego filmu Jayro Bustamante rozgrywa się w Gwatemali. Bohaterowie żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm życia społeczności. Reżyser Bustamante, posiłkując się jednostkową historią, mówi o desperacji i trudnym położeniu całej społeczności. Decyzją Jury Konkursu Głównego (Sławomir Idziak, Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne) to Jayro Bustamante otrzyma 100 000 USD i możliwość skorzystania z grantu w wysokości 1 000 000 PLN, jeśli swój kolejny film zdecyduje się zrealizować w Polsce.

Już po raz piąty Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI również oceniała festiwalowe filmy. Za najciekawszy tytuł konkursu Wytyczanie Drogi uznano Sworn Virgin Laury Bispuri. Społeczność położonej wysoko w górach wioski w Albanii rządzi się własnymi prawami i każdy z jej mieszkańców dobrze zna przypadającą mu rolę. Wyjątek stanowią burrnesha, zaprzysięgłe dziewice, które postanowiły wieść życie mężczyzn. O nich opowiada reżyserka.

Nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem podczas Berlinale Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej zachwyciło jurorów Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Wentworth Miller, Sandy Powell i Michael Coulter zdecydowali, że do twórców właśnie tego tytułu trafi 100 000 PLN. Laureatami Nagród dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Aktora zostali: Justyna Suwała i Janusza Gajos.

Publiczność przyznała swoją nagrodę Bogom Łukasza Palkowskiego. Podczas 10 festiwalowych dni widzowie zobaczyli ponad 100 tytułów w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie statku Nimfa i na brzegu rzeki.

Sky’s the limit!

8. PKO Off Camera. International Festival of Independent Cinema
Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission
Od 1 do 10 maja 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz