Adam Myjak – rzeźbiarz i rysownik

15 maja w Galerii Muzeum Staszica i Galerii BWAiUP w Pile będą miały miejsce dwa wernisaże poświęcone rysunkowi i rzeźbie Adama Myjaka.

Rysunek i Rzeźba Adama Myjaka – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Rysunek i Rzeźba Adama Myjaka – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Autor ponad 100 wystaw indywidualnych (w kraju i za granicą), m.in. w warszawskiej Zachęcie (2006), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2007), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (retrospektywna wystawa rzeźby z okazji 40­lecia pracy twórczej, 2012). Stałe galerie rzeźb Adama Myjaka powstały w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (2013) oraz w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach (2015). Debiutował wraz z pokoleniem tzw. nowej figuracji lat 70. w sztuce polskiej.

Współtworzył ruch O poprawę. W latach 70. był redaktorem artystycznym miesięcznika „Nowy Wyraz”, którego roczniki stały się wyczerpującym albumem sztuki tamtej dekady. W latach 1979­1981 przebywał na stypendium im. Wilhelma Lehmbrucka w Niemczech. Wczesny okres twórczości Adama Myjaka stał pod znakiem wielkiego cyklu głów o miękkiej, jakby zamglonej fakturze i sennych rysach – monumentalnych niezależnie od ich fizycznych wymiarów. Motyw głowy jako pola symbolicznych zabiegów pozostaje aktualny w jego twórczości, przechodząc – z równie klasycznymi tematami, jak popiersie i figura – w kolejne fazy formalne i stylistyczne. Wśród nich wyodrębnia się okres bardziej zdecydowanego i syntetycznego formowania powierzchni oraz kontrastowania partii matowych i polerowanych, a także łączenia różnych materiałów (jak kamień i brąz), co nastąpiło na przełomie lat 70. i 80.

W połowie lat 80. nowym cyklem w jego twórczości stały się kroczące, wydłużone, ażurowe Figury. Następujące po sobie kształty i formy wzbogacały kolejno repertuar jego twórczości, składając się na jej dzisiejsze bogactwo. Twórca m.in. popiersi Krzysztofa Pendereckiego (2013) i Tadeusza Mazowieckiego (2014) oraz medalu Jana Ekierta (na zlecenie MKiDN). Laureat licznych nagród w konkursach krajowych i między­ narodowych. Poza rzeźbą i medalierstwem, któremu poświęcał się zwłaszcza na początku swej drogi twórczej, ma w swym dorobku projekty i realizacje monumentalne, jak kwadryga na Teatrze Wielkim (wspólnie z Antonim Januszem Pastwą – 2002) czy pomnik Homo Homini w Kielcach (poświęcony zamachowi na World Trade Center w Nowym Jorku – odsłonięty w 2006).

Wystawy Rzeźba i Rysunek | Adam Myjak
Wernisaż: 15 maja 2015 roku
Galeria Muzeum Staszica i Galeria BWAiUP
Piła

Dodaj komentarz