Kampania Przeżyjemy w teatrze | Rysunki satyryczne na ulicach miast

23 maja w ramach obchodów jubileuszu 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce, na ulicach największych polskich miast pojawią się rysunki satyryczne, komentujące rzeczywistość za pomocą „teatralnych pojęć”.

Kampania „Przeżyjemy w teatrze”, rys. Janek Koza (źródło: materiały prasowe)

Kampania „Przeżyjemy w teatrze”, rys. Janek Koza (źródło: materiały prasowe)

Autorami prac są czołowi polscy rysownicy: Marek Raczkowski, Andrzej Wieteszka, Janek Koza, Artur Krynicki, Rafał Szczepaniak, Mikołaj Małek, Magda Wolna, Przemysław „Trust” Truściński.

Rysownikom nie narzucano formy prac, a temat sformułowano ogólnie. Wszystkie rysunki łączy to, że komentują rzeczywistość za pomocą „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia.

Stąd hasła: „Moje życie seksualne to monodram”, „Współczesny lans to jakaś farsa”, „Fanatyzm to dramat”, „Twoje rodzinne spotkania to jakiś dramat?” i inne, w których „język teatralny” splata się z codziennością.

Kampania „Przeżyjemy w teatrze”, rys. Rafał Szczepaniak (źródło: materiały prasowe)

Kampania „Przeżyjemy w teatrze”, rys. Rafał Szczepaniak (źródło: materiały prasowe)

Poetyka rysunków, ich ciężar oraz charakter są bardzo różne. Niektóre odwołują się do konkretnych sytuacji społecznych z ironią, inne – utrzymane w poważnym tonie – wskazują na niebezpieczeństwa współczesnego świata.

Autorzy prac, zwracając uwagę na te niebezpieczeństwa, przypominają o haśle obchodów, które może być na nie dobrą receptą: „Przeżyjemy w teatrze”.

Hasło ma z jednej strony podkreślać, że to właśnie do teatru wracaliśmy i wracamy w ważnych społecznie momentach, z drugiej zaś, że teatr daje możliwość obcowania z żywą materią.

Kampania „Przeżyjemy w teatrze” | Rysunki satyryczne
Początek akcji: 23 maja 2015 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa

Dodaj komentarz