• 2015-05-09

La petite messe solennelle

W niezwykłej scenerii podziemnej Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka zabrzmi Mała msza uroczysta (La petite messe solennelle). Koncert odbędzie się 15 maja o godz. 20.30, w położonej 101 metrów pod ziemią Kaplicy św. Kingi.

Kaplica św. Kingii, fot. M. Gardulski (źródło: materiały prasowe)

Kaplica św. Kingii, fot. M. Gardulski (źródło: materiały prasowe)

Będzie to pierwsze spotkanie muzyków Opery Krakowskiej z utworem religijnym Rossiniego. Do tej pory muzyka tego słynnego twórcy była reprezentowana w repertuarze naszej sceny wyłącznie poprzez dzieła operowe. Jednak ze względu na stylistykę kompozycji i użyty w niej język dźwiękowy Msza Rossiniego doskonale wpisuje się w profil artystyczny Opery.

Sam Rossini zanotował na końcu partytury Małej mszy uroczystej słowa:

Dobry Boże! Oto ukończona ta biedna mała Msza. Nie wiem czy napisałem muzykę religijną (musique sacrée), czy muzykę potępioną (sacrée musique). Urodziłem się dla opery buffa i Ty wiesz o tym dobrze. Trochę wiedzy, trochę serca – i to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju. G. Rossini, Passy. 1863

Dzieło zabrzmi w swojej pierwotnej wersji w wykonaniu solistów m. in: Katarzyny Oleś-Blacha, Olgi Maroszek i Adama Sobierajskiego oraz Chóru Opery Krakowskiej pod dyrekcją Zygmunta Magiery, przy akompaniamencie Wioletty Fludy oraz Olgi Tsymbalyuk.

Mała msza uroczysta (La petite messe solennelle)
15 maja 2015 roku, godz. 20.30
Kopalnia Soli Wieliczka

Dodaj komentarz