Detektyw w krainie cudów – nowoczesna cywilizacja a powieść masowa

6 maja w wydawnictwie W.A.B. ukazała się książka profesora Tadeusza Cegielskiego Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności (1841–1941) – rzecz o detektywach XIX i XX wieku, wędrówka po dziejach literatury i kultury.

Tadeusz Cegielski, „Detektyw w krainie cudów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Tadeusz Cegielski, „Detektyw w krainie cudów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Książka Tadeusza Cegielskiego opowiada o tym, jak w nierozerwalny sposób sprzęgły się dzieje nowoczesnej cywilizacji z kulturą popularną. Losy cywilizacji wielkiego miasta i jej ciemne strony – masowa, często zorganizowana przestępczość i nieodzowna instytucja policji – z literaturą adresowaną do masowego czytelnika, która bez tej cywilizacji nie mogłaby w ogóle zaistnieć.

Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności (1841–1941) to książka o literaturze, która nie tylko świat odwzorowywała, lecz także w jakiejś mierze kształtowała. To opowieść o dialogu między różnymi obszarami metropolitalnej kultury XIX i pierwszej połowy następnego wieku. To wreszcie tekst o słynnych pisarzach, znanych wydawcach oraz literaturze i jej czytelnikach. O powieściowych bohaterach, którzy choć obdarzeni tylko symbolicznym życiem, potrafili wpływać na życie rzeczywiste.

Tadeusz Cegielski (ur. 1948 w Krakowie) – historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki oraz w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz, Wielki Mistrz Wielkiej Loży Narodowej Polski w latach 2000–2003. Był sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historycznego i przewodniczącym Rady Muzealnej Muzeum Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy.

W latach 1992–2013 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ars Regia”, którego był również wydawcą; współautor książki Rozbiory Polski 1772–1793–1795, prac o wolnomularstwie: Ordo ex Chao (1994), Sekrety Masonów (1990) i Księga Konstytucji 1723 roku i początki wolnomularstwa spekulatywnego w Anglii (2012), a także programów i podręczników szkolnych w zakresie historii. Był kuratorem wystawy Masoneria. Pro publico bono w Muzeum Narodowym w Warszawie (2014–2015).

W 2010 roku opublikował Morderstwo w alei Róż, pierwszą część kryminalnego cyklu warszawskiego z Ryszardem Marią Wirskim (W.A.B. 2010); w 2012 roku ukazała się kolejna część cyklu, Tajemnica pułkownika Kowadły.

Tadeusz Cegielski, Detektyw w krainie cudów. Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności (1841–1941)
Premiera: 6 maja 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz