MATOSEKNIEZGODA otwiera galerię w centrum Warszawy

16 maja Studio projektowe MATOSEKNIEZGODA otwiera eksperymentalną galerię #Poligon w centrum Warszawy. Tego samego dnia odbędzie się w niej wernisaż wystawy zatytułowanej Creeping reality, który potrwa tylko dwie godziny.

Galeria #Poligon w Warszawie, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galeria #Poligon w Warszawie, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sto pięćdziesiąt metrów kwadratowych powierzchni mieszkania w przedwojennej kamienicy, stanie się poligonem doświadczalnym dla działań wystawienniczych, wykraczających poza formułę klasycznej galerii sztuki. Na pierwszy ogień pójdą prace Olgi Czyżykiewicz, artystki urodzonej w Krakowie i mieszkającej w Warszawie, absolwentki Historii Sztuki UW oraz warszawskiej Akademii Filmu i Telewizji.

Creeping reality to czuwanie ukryte w podświadomości, które szuka piękna. Szuka kontaktu. Zwalnia tętno, zwalnia oddech. Instalacja Creeping reality jest pierwszym z krótkotrwałych projektów artystycznych, jakie gościć będzie u siebie w sezonie letnim galeria #Poligon prowadzona przez studio MATOSEKNIEZGODA. Wystawa, niczym wiadomość na Snapchacie, pojawi się tylko na chwilę.

Przez cztery miesiące #Poligon stanie się miejscem manewrów artystycznych – spotkań w formie krótkotrwałych wydarzeń. Ich scenariusz będzie otwarty, a przebieg zależny od sytuacji. Tutaj wernisaż jest jednocześnie finisażem. Cała formuła zamknie się w kilku godzinach, dlatego tak ważne będzie uczestnictwo w wydarzeniu od początku do końca.

Z naszej praktyki projektowej wynika, że komunikat artystyczny, jakim jest wystawa, może oddziaływać nie tylko przez samo dzieło czy budowaną przez kuratora narrację, lecz także poprzez przestrzeń i sposób prezentacji. Specyficzna perspektywa oglądania prac, wprowadzenie kontekstowych dźwięków czy możliwość fizycznej interakcji z dziełem sprawią, że widz będzie mógł doświadczyć sztuki w sposób niestandardowy – mówią projektanci.

MATOSEKNIEZGODA – czyli Paulina Tyro-Niezgoda i Piotr Matosek to studio projektowe, specjalizujące się w aranżowaniu przestrzeni ekspozycyjnych dla instycji kultury. Współpracowali już m.in. z Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerią Zachęta, Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Powstania Warszawskiego, a także instytucjami państwowymi – Narodowym Bankiem Polskim i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Otwarcie galerii #Poligon oraz wernisaż wystawy Creeping reality
Autorka: Olga Czyżykiewicz
Kuratorka: Judyta Nekanda-Trepka
Projekt przestrzeni: studio MATOSEKNIEZGODA
16 maja 2015 roku, od godziny 22.00 do 24.00 (Noc Muzeów)
Galeria #Poligon, ul. Nowogrodzka 4
Warszawa

Dodaj komentarz