Wojna się skończyła, nie dla wszystkich

7 maja o godzinie 17.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki odbędzie się wernisaż wystawy Wojna się  skończyła, nie dla wszystkich prezentującej prace profesorów i studentów Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawa „Wojna się skończyła, nie dla wszystkich” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wystawa „Wojna się skończyła, nie dla wszystkich” – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii. Spowodowała niewyobrażalne cierpienia wielu narodów, śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi oraz ogromne straty materialne. Nie było chyba rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego. Europa wychodziła z wojny okaleczona, naznaczona zbrodniami, których dopuściły się obydwa totalitaryzmy: faszystowski i komunistyczny.

Za oficjalny koniec działań wojennych na kontynencie europejskim przyjmuje się datę kapitulacji Niemiec – 8 maja 1945 r. – jednak dzień niósł ze sobą nie tylko radość z pokonania reżimu, lecz także obawy o przyszłość. Dla wielu narodów, w tym dla Polaków, był to początek nowej – sowieckiej – okupacji. W propagandzie pochód Armii Czerwonej przez polskie ziemie nazywano wyzwoleniem, ale czy obławy, mordy i grabieże miały cokolwiek wspólnego z oswobodzeniem?

Mimo wszystko ludzie próbowali sobie ułożyć życie w nowej rzeczywistości, odbudować domy, szkoły i urzędy, zakładać rodziny i wychowywać dzieci. Niektórzy w nadziei na spokojniejsze i bezpieczniejsze życie poparli nowy ustrój, inni próbowali z nim walczyć, także z bronią w ręku. Dla wielu żołnierzy podziemia las już do końca życia pozostał jedynym schronieniem. Polska i sowiecka policja polityczna tropiły, więziły i mordowały wszystkich, których uznawano za wrogów reżimu. Czy niedawno zakończona wojna nie wybuchnie wkrótce na nowo? Czy po sześciu latach trwogi można jeszcze wierzyć w miłość, przyjaźń, ludzką dobroć? – takie pytania zadawał sobie wówczas chyba każdy. Odpowiedź nigdy nie była prosta, nie wiadomo było, co przyniesie nowy dzień.

Nadzieje i lęki pierwszych powojennych dni, tygodni i miesięcy próbowali oddać w swoich pracach młodzi artyści – studenci Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. II wojnę światową znają z filmów i książek, w nielicznych przypadkach także ze wspomnień najstarszych członków rodzin. Jest dla nich historią niemal tak samo odległą, jak wojna peloponeska czy rządy Władysława Jagiełły. Stworzone przez nich obrazy i rysunki to nie tylko artystyczna wizja, lecz także świadectwo tego, jak wojna funkcjonuje dziś w świadomości młodych ludzi. Towarzyszą im prace wykładowców – pokolenia, które samo również nie miało wojennych doświadczeń, ale słyszało o niej od bezpośrednich świadków i uczestników, czyli swoich rodziców i dziadków. Wystawa Wojna się skończyła, nie dla wszystkich to okazja do zobaczenia i porównania dwóch, może podobnych, a może skrajnie odmiennych, wizji II wojny światowej i piętna, które odcisnęła na narodach Europy. Wojna skończyła się 70 lat temu, ale jej cień trwał jeszcze przez wiele lat – a może trwa nadal?

Wystawa Wojna się skończyła, nie dla wszystkich
Wernisaż: 7 maja 2015 roku, o godz. 17.00
Czas trwania: Od 7 do 31 maja 2015 roku
Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa

Dodaj komentarz