Siekierezada – podróż sentymentalno-rozliczeniowa

7 maja odbędzie się wernisaż wspólnej wystawy Bogusława Lustyka, Jana Kucza i Stanisława Wieczorka pod tytułem Siekierezada… i… w Galerii Lufcik w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Będzie to podróż sentymentalno-rozliczeniowa, podlana muzyką z płaczącego saksofonu.

Bogusław Lustyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogusław Lustyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jesteśmy! Wyfrunęliśmy z tego samego gniazda, z Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Najpierw wyfrunął Janek Kucz w 1956 roku, trzy lata później ja, a w 1962 roku – Staś Wieczorek. Potem były studia w warszawskiej ASP. Janek odniósł nieprzeciętne sukcesy jako rzeźbiarz i pedagog, Staś został znakomitym grafikiem i profesorem, a ja całe życie byłem awanturnikiem artystycznym, czyli robiłem rzeczy szalone. Teraz po 60 latach spotykamy się na wystawie, na chwilę refleksji nad przebytą drogą. – Bogusław Lustyk, katalog wystawy Siekierezada i

Bogusław Lustyk – urodził się w 1940 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej (rzeźba) a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem u prof. Józefa Mroszczaka (plakat) oraz u prof. Jerzego Tchórzewskiego (malarstwo) otrzymał w 1965 r. Zaprojektował ponad 100 plakatów, z których ponad 20 zostało nagrodzonych w ogólnopolskich konkursach na plakat, w tym na Biennale Plakatu Polskiego, ostatnio Srebrny Medal artysta otrzymał w 2013 r. Uprawia malarstwo, grafikę, ilustrację książkową, formy przestrzenne oraz rzeźbę ceramiczną. Ma za sobą ponad 40 wystaw indywidualnych i 80 zbiorowych w Polsce, USA, Szwecji, Australii, Niemczech, Gruzji, Bułgarii, Litwie, Belgii, Rosji, Czechosłowacji. Od 1994 roku w jego twórczości dominują tematy związane z muzyką, tańcem i końmi. Za twórczość związaną z wyścigami konnymi w USA został uhonorowany tytułami: Oficjalny artysta Kentucky Derby, Oficjalny Artysta Floryda Derby, Oficjalny Artysta Virginia Gold Cup. Prezentował swoje prace podczas olimpiad w Barcelonie, Atlancie i Londynie, za co otrzymał w 2014 r. Srebrny Wawrzyn Olimpijski. W 2014 roku zrealizował w Warszawie projekt autorski Barykady dla uczczenia 70 rocznicy Powstania Warszawskiego, które zapamiętał oczami czterolatka.

Stanisław Wieczorek –  urodził się w 1943 roku w Ujejsce w powiecie Będzin w województwie katowickim. W 1962 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prace dyplomową przygotował w 1968 r. w Pracowni Projektowej Wystaw i Targów prof. Kazimierza Nity. Od tej pory pracuje na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Prowadził Pracownię Kompozycji Brył i Płaszczyzn, Pracownię Geometrii i Kompozycji, od 2001 r. prowadzi pracownię dyplomującą Multimedialnej Kreacji Artystycznej. W 1990 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego sztuk plastycznych, w 1996 r. został nominowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Wielokrotnie pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Grafiki. W latach 1969–75 był kierownikiem artystycznym kwartalnika “Sugestie’ w wydawnictwach Artystyczno-Graficznych, w latach 1984–92 dyrektorem artystycznym dwumiesięcznika „Projekt”. Od roku 2005 jest współtwórca i dyrektorem Instytutu Sztuka Mediów.

Moim zdaniem, sztuka jest jedna z metod poznania i wyrażania, ciągle odnawianą propozycją organizowania świata. Istniejąc jednak w konkretnej rzeczywistości, wymaga precyzyjnego przekazu. Projektowałem wystawy, plakaty, książki, kody informacyjne, gazety. Współpracowałem z instytucjami, zespołami złożonymi z różnych specjalistów. Mając jednak prawo do marzeń, rysowałem i malowałem i robię to nadal. Mam również to szczęście, że własnymi przemyśleniami i doświadczeniem mogę dzielić się ze studentami. – Stanisław Wieczorek, katalog wystawy Siekierezada i

Jan Kucz – urodził się w 1936 roku w Zarzeczu w woj. katowickim. Po maturze zdanej w 1955 r. w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej studiował na warszawskiej ASP. W macierzystej uczelni prowadził pracownię rzeźby, w latach 1984–86 był jej prorektorem, a od 1989 r. profesorem. W latach 1986–98 był członkiem Rady Artystycznej Szkolnictwa Wyższego MKiS, 1992–2002 – członkiem Rady Artystycznej CRP w Orońsku. Od 2003 r. członek Centralnej Komisji ds. Tytułów Naukowych i Profesorskich. Nagrody i odznaczenia: 1983 Złoty Krzyż Zasługi, 1992 Nagroda Brata al;berta za pomniki Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II w Kaliszu – nagroda główna, 2005 Krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski, 2009 Złoty Wawrzyn Olimpijski, 2011 Złoty medal Gloria Artis. Wystawy zagraniczne i zbiorowe: 1967 Wystawa Rzeźby Polskiej – Haga, 1978 Wystawa Rzeźby Polskiej – Madryt i Lizbona, 1979 Wystawa Rzeźby Polskiej – Paryż, 1982 XL Biennale Sztuki –Wenecja.

Plakat wystawy „Siekierezada..i...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Siekierezada..i...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Siekierezada… i Lustyk / Kucz / Wieczorek
Wernisaż 7 maja 2015 roku,  godz.19.00
Wystawa czynna od 7 do 19 maja 2015 roku
Galeria Lufcik,
Dom Artysty Plastyka w Warszawie

Dodaj komentarz