Konflikt podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie

Miesiąc Fotografii w Krakowie jest czołowym europejskim festiwalem fotograficznym i jednym z największych cyklicznych wydarzeń poświęconych sztukom wizualnym w Polsce. Motywem przewodnim 13. edycji festiwalu będzie konflikt. Kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki, zaprosił do Krakowa zarówno legendy światowej fotografii, jak i wschodzące gwiazdy sztuki współczesnej. Równie interesująco zapowiada się Sekcja ShowOFF, w ramach której prezentowane są projekty młodych twórców, wyłonione w drodze otwartego konkursu. Ważnym elementem programu festiwalu jest także kolejna edycja Przeglądu Portfolio i związanej z nim nagrody Griffin Art Space. Program uzupełniają dziesiątki wydarzeń towarzyszących: spotkań, projekcji, warsztatów i akcji. Wszystkie odbędą się w Krakowie, od 14 maja do 14 czerwca.

Plakat Miesiąca Fotografii 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat Miesiąca Fotografii 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematem Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 jest konflikt, a jego kuratorem Wojciech Nowicki, uznany krytyk, kolekcjoner, pisarz i fotograf. W programie znajdą się wystawy klasyków światowej fotografii, Josefa Koudelki i Sophie Ristelhueber, a także wystawy o charakterze artystyczno–dokumentalnym (jak cykl Zhanga Dali, poświęcony cenzurze fotografii w maoistowskich Chinach). Zaprezentowane zostaną także fotografie wielokrotnie nagradzanej Joanny Piotrowskiej (m.in. z cyklu Frowst), skupione na dwoistej, miłosno-nienawistnej bliskości, oraz zdjęcia Indrė Šerpytytė (1944–1991), która podejmuje w swoich pracach temat pamięci. Markus Schaden (dyrektor The PhotoBookMuseum w Kolonii) jest kuratorem wystawy o przedstawieniu konfliktów w albumach fotograficznych; Paweł Szypulski podejmuje temat płci i rasy w fotografii; Łukasz Gorczyca i Adam Mazur za pomocą albumów i książek opowiadają historię zawłaszczania (m.in. politycznego) narodowego symbolu, rzeki Wisły. Wreszcie Wojciech Nowicki – w roli kuratora jednej z wystaw – skupia się na momentach, w których fotografia nagle okazuje się bezradna: na przykładzie zdjęć dokumentalnych wskaże chwile, kiedy obiektyw zostaje skierowany w niewłaściwą stronę.

Program główny Miesiąca Fotografii w Krakowie 2015 to medytacja nad możliwościami i ograniczeniami medium wobec konfliktu, tematu, do którego dokumentowania – wydawać by się mogło – jest ono stworzone. A jednak nie zawsze: bo konflikt to nie tylko starcia zbrojne; konflikty rozgrywają się często tylko w czyjejś wyobraźni, składają się na nie trudne do uchwycenia gesty, nawet wspomnienia. Czy fotografia może w pełni udokumentować sytuacje konfliktowe, niezależnie od ich natury, bez wsparcia innego medium – słowa pisanego, dokumentacji filmowej? Czy da się opowiedzieć za pomocą fotografii o wydarzeniach z przeszłości? To tylko niektóre z pytań, jakie stawia kurator Programu głównego, Wojciech Nowicki.

Wystawy Programu głównego jak co roku odbywają się w najlepszych przestrzeniach ekspozycyjnych Krakowa, m.in. w Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Manggha i Muzeum Etnograficznym.

Drugą część programu Miesiąca Fotografii stanowi Sekcja ShowOFF, w ramach której zostaną zaprezentowane premierowe projekty młodych twórców wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Nad ostatecznym kształtem wystaw pracują oni pod okiem uznanych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych: Marty Kołakowskiej, kuratorki i właścicielki warszawskiej Galerii LETO, Michaela Ackermana, amerykańskiego fotografa, członka słynnej Agencji VU’, Igora Omuleckiego, fotografa i wykładowcy, oraz Martina Kollara, wielokrotnie nagradzanego artysty i filmowca. Grono kuratorskie uzupełnia Ania Nałęcka, wybitna polska projektantka związana z kolektywem Sputnik Photos, która wraz z jednym z laureatów Sekcji ShowOFF stworzy projekt książki fotograficznej.

W tym roku po raz pierwszy w Sekcji ShowOFF w gronie kuratorskim znajdą się zagraniczni specjaliści. Także po raz pierwszy wszystkie wystawy młodych artystów zagoszczą w jednej, specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Dzięki temu widzowie będą mogli skonfrontować z sobą poszczególne projekty. Laureaci Sekcji ShowOFF 2015 to: Ilias Georgiadis, Helio Leon, Łukasz Kuś, Gabriel Orłowski, Wiktor Dąbkowski, Michał Smandek, Dorotka Kaczmarek, Anna Zagrodzka.

Ponadto podczas Miesiąca Fotografii odbędzie się Przegląd Portfolio i nagroda Griffin Art Space – jej laureat, wybrany spośród uczestników przeglądu portfolio, będzie mógł stworzyć profesjonalną teczkę kolekcjonerską oraz zaprezentować swój projekt w formie wystawy. Program wydarzeń to także warsztaty, prezentacje, projekcje filmów i oprowadzania kuratorskie. Równolegle z Miesiącem Fotografii odbywają się również wydarzenia w ramach III edycji Krakow Photo Fringe. Jest to niezależna platforma skupiająca propozycje nadesłane do organizatorów – Fundację Sztuk Wizualnych oraz Fundację Lablab – przez artystów, animatorów, aktywistów, galerie i wszystkich tych, których pasją jest fotografia. Sukces dwóch poprzednich edycji – w ramach których odbyło się ponad 100 wydarzeń i wystaw – skłonił organizatorów do rozszerzenia formuły Photo Fringe na całą Małopolskę, wystawy i wydarzenia odbywać się będą m.in. w Zakopanem, Tarnowie i Rabce. Fundacja Sztuk Wizualnych to organizacja pozarządowa stworzona w 2001 roku w Krakowie. Jej celem jest promocja i popularyzacja sztuk wizualnych w Polsce.  Griffin Art Space to instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem fundacji jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą.

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2015
Od 14 maja do 14 czerwca 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz