• 2015-05-07

Premiera spektaklu Beniamina Bukowskiego w Powszechnym

9 maja na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie odbędzie się premiera monodramu Zofia Anny Wakulik w reżyserii Beniamina Bukowskiego.

Malgorzata Pienkowska, fot. Monika Motor (źródło: materiały prasowe roganizatora)

Malgorzata Pieńkowska, fot. Monika Motor (źródło: materiały prasowe roganizatora)

Ile trwa tydzień, jeśli składa się z nieustającej niedzieli? Kim są starsze panie w tramwajach? Te, których powolne ruchy ironicznie komentują młodzi i zdrowi? Co myśli trzydziestolatka, gdy bawi się z dziećmi? Do czego tęsknią panie w domu starców? Co jest w głowie czterdziestolatki, która musi pogrzebać dzieci?

Zofia to historia jednego życia, w którym mieściło się żyć co najmniej kilka. To historia, która nie dzieje się w podręcznikach, tylko w pojedynczym istnieniu. To wreszcie historia tych, którzy musieli dać sobie radę z najcięższym zadaniem po wojennej zawierusze – z życiem.

„Zofia”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zofia”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tekst inspirowany jest biografiami matek Powstańców Warszawskich (m.in. Marii Rodowiczowej, matki porucznika Jana Rodowicza pseudonim „Anoda”).

Jak opowiedzieć o Zofii? Niezmiernie łatwo popaść w gotowe klisze, sięgając po martyrologiczną laurkę, albo – przeciwnie – lekkomyślnie odcinając się od niemodnego dzisiaj heroizmu. Prawdziwą sztuką jest odrzucenie tych prostych figur w poszukiwaniu autentyzmu ludzkiego doświadczenia.

Tekst Ani Wakulik ucieka przed pułapkami uproszczeń. Ważniejsze są w nim moralne dylematy, poczucie odpowiedzialności i poczucie winy, nadzieja i rozpacz. I właśnie ten uniwersalizm staraliśmy się oddać w pracy nad spektaklem.

Beniamin Bukowski, reżyser

Spektakl Zofia, reż. Beniamin Bukowski
Premiera: 9 maja 2015 roku
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz