• 2015-05-06

Szalbierz w Teatrze Dramatycznym

9 i 10 maja o godzinie 19.00 w warszawskim Teatrze Dramatycznym będzie można obejrzeć sztukę Györgya Spiró Szalbierz. Przedstawienie reżyseruje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie.

„Szalbierz”, reż. Gábor Máté (źródło: materiał prasowy organizatora)

„Szalbierz”, reż. Gábor Máté (źródło: materiał prasowy organizatora)

Szalbierz podejmuje wątek powieści Iksowie, zakazanej w Polsce lat osiemdziesiątych z powodu kpiny z naszych bohaterów narodowych. Spiró oskarżonemu o szarganie świętości zabroniono wówczas przyjazdów do Polski.

Akcja Szalbierza rozgrywa się w teatrze w dniu premiery. Na spektakl, który ma uratować teatr od bankructwa, wybiera się całe Wilno, bo tytułową rolę Świętoszka ma zagrać gościnnie legenda – Wojciech Bogusławski. Groźba zerwania premiery wisi w powietrzu, ponieważ mistrz pojawia się dopiero kilka godzin przed spektaklem.

Kim jest Wojciech Bogusławski w oczach Węgra? Barwną postacią – intrygantem, błaznem, furiatem i egoistą, a równocześnie patriotą i człowiekiem niezwykle odważnym.

György Spiró to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy węgierskich i znawca polskiej kultury. Laureat prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej. Napisał Mesjaszy, jedną z najważniejszych powieści poświęconych naszemu romantyzmowi. Jest autorem powieści (Krużganek, Przybysz, Niewola), dramatów (m.in. Dogrywka, Stłuczka), zbiorów esejów i opowiadań.

Tłumaczenie: Jolanta Jarmołowicz
Reżyseria: Gábor Máté
Scenografia: Balázs Cziegler

Spektakl Szalbierz, reż. Gábor Máté
9  i 10 maja 2015 roku, o godz. 19.00
Teatr Dramatyczny
Warszawa

Dodaj komentarz