HWDP na bilbordach

Na bilbordach w Toruniu pokazały się nowe, majowe prace ruchomej Galerii Rusz.

Galeria Rusz „HWDP”, fot. Rafał Góralski (źródło: materiały prasowe)

Galeria Rusz „HWDP”, fot. Rafał Góralski (źródło: materiały prasowe)

Bilbord prezentowany przy CSW to bardzo znana praca Galerii Rusz pt. HWDP. Była pokazywana już wcześniej w Warszawie, po raz pierwszy prezentujemy ją w Toruniu. Galeria Rusz rozszyfrowuje tu tytułowy akronim i wyjaśnia co on znaczy. Skrót ten, to współczesna wersja słynnej, platońskiej triady (dobro, prawda, piękno). To skrócony zbiór wartości, którym kieruje się nasze społeczeństwo: harmonia, wolność, dobro, piękno!

Plan 6-letni, plan zajęć, plan zagospodarowania przestrzennego itp. –  cała rzeczywistość podporządkowana jest jakimś planom. A co z indywidualną egzystencją –  czy ją też można dokładnie zaplanować, wypunktować, uszeregować? I czy można żyć pełnią życia, dokładnie przestrzegając tego “uniwersalnego” planu? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź na bilbordzie pt. Plan prezentowanym przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu.

Galeria Rusz to autorski projekt artystycznego duetu w składzie Joanna Górska (artysta) i Rafał Góralski (artysta i socjolog). Artyści specjalizują się przede wszystkim w tworzeniu sztuki publicznej – tworzą bilbordy, plakaty, instalacje, murale, animacje, performance i akcje. Projekt jest realizowany od 1999 roku w Toruniu i jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

Artyści mówią o sobie: Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości. Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Każdy z nas, członków społeczeństwa, czy tego chce, czy nie, współtworzy rzeczywistość. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny.

Tworząc swoją sztukę artyści czerpią inspiracje ze sztuki konceptualnej (Barbara Kruger, Jenny Holzer), poezji wizualnej, twórczości Picassa, Matisse’a, Legera czy Lichtensteina, jak i klasyków polskiej szkoły plakatu. Artyści byli wyróżnieni licznymi stypendiami i nagrodami (m.in. kilkakrotne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Młoda Polska, Nagroda Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nominacja do Nagrody Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia). Mają na swoim koncie liczne wystawy w Polsce i za granicą (Londyn, Birmingham, Norwich, Berlin, Nowy Jork, Oakland).

Galeria Rusz „Plan”, fot. Joanna Górska (źródło: materiały prasowe)

Galeria Rusz „Plan”, fot. Joanna Górska (źródło: materiały prasowe)

Aktualnie Galeria działa na 7 bilbordach (2 w Toruniu i 5 w Warszawie).
Lokalizacje toruńskie: Szosa Chełmińska / Targowisko Miejskie, Wały Gen. Sikorskiego / CSW Znaki Czasu.
Lokalizacje warszawskie: co miesiąc się zmieniają

HWDP, Plan, Galeria Rusz
Maj 2015 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Szosa Chełmińska w Toruniu

Dodaj komentarz