• 2015-05-06

Jak Smarzowski, tylko że bardziej!

Od 22 maja w polskich kinach zdobywca czterech nagród na festiwalu w Locarno w 2014 roku, nagrodzony także w Soczi za najlepszy scenariusz, film Dureń w reżyserii Jurija Bykowa.

Plakat filmu „Dureń”, reż. Jurij Bykow (źródło: materiały prasowe dystrubutora)

Plakat filmu „Dureń”, reż. Jurij Bykow (źródło: materiały prasowe dystrubutora)

Film o uczciwym człowieku w nierównym starciu z machiną biurokratyczną. Dima Nikitin pracuje w niedużym miasteczku jako hydraulik. Spośród kolegów wyróżnia go uczciwość i prawość. Pewnej nocy w cieszącym się złą sławą wiekowym hotelu robotniczym pękają rury. Do czasu przybycia ekipy nic nie zapowiada tragedii. Na miejscu Nikitin odkrywa, że budynek grozi zawaleniem i nie przetrwa nocy. Konieczna jest natychmiastowa ewakuacja. Ponieważ w większości zamieszkują go pijacy i włóczędzy, miejscowi oficjele unikają odpowiedzialności za skomplikowaną logistycznie operację. Osamotniony Dima podejmuje walkę o życie ponad 800 mieszkańców budynku.

Jurij Bykow – reżyser i aktor rosyjski. Urodził się w 1981 roku. W 2005 ukończył moskiewską szkołę filmową VGIK. Zanim zaczął pracować w teatrze, podejmował się wielu prac dorywczych, był m.in. załadowcą i mechanikiem samochodowym. Nigdy nie studiował reżyserii, ale przyjaźnił się ze studentami Aleksieja Uczitiela, który później został producentem jego filmów. Karierę rozpoczął od realizacji krótkiego metrażu Pryncypał, za który otrzymał główną nagrodę na Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym Kinotawr w Soczi. Po tym sukcesie Uczitiel zaproponował mu realizację pełnometrażowego debiutu, którym stał się oparty na własnym scenariuszu reżysera film Żyć. Obraz zebrał pozytywne recenzja i kilka nagród na festiwalach filmowych, m.in. nagrodę za najlepszy debiut na Festiwalu Złoty Feniks w Smoleńsku w 2010 roku. Jego drugi film Major był prezentowany na festiwalu w Cannes i na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2013 roku. Dureń otrzymał Nagrodę im. Gorina za Najlepszy Scenariusz na festiwalu Kinotavr w Soczi 2014 oraz cztery nagrody w Locarno 2014: Srebrnego Lamparta dla najlepszego aktora, nagrodę jury ekumenicznego, nagrodę Don Kichota oraz nagrodę jury młodzieżowego. Bykow dał się poznać jako kinowy autor. Durnia nie tylko wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza, ale też zmontował i napisał doń muzykę.

Dureń, reż. Jurij Bykow
Obsada: Artiom Bystrow, Siergiej Arcybaszew, Natalia Surkowa, Darja Moroz, Aleksandr Korszunow, Boris Niewzorow, Nikołaj Butenin, Gordiej Kobzew, Olga Samoszyna, Maksim Pinsker
Dystrybutor: Art House
W kinach od 22 maja 2015 roku

Dodaj komentarz