Wojciech Bąkowski – Ból jest gdzieś w pokoju

15 maja w Galerii Labirynt w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Bąkowskiego Ból jest gdzieś w pokoju. To pierwsza wystawa Wojciecha Bąkowskiego w Lublinie. Prezentowane będą na niej najnowsze prace artysty – instalacje dźwiękowe i obiekty.

Wojciech Bąkowski, „Panowanie nad fragmentem nocy”, 2014, fotografia z wystawy „NOT I” w St. Carthage Hall w Lismore (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Bąkowski, „Panowanie nad fragmentem nocy”, 2014, fotografia z wystawy „NOT I” w St. Carthage Hall w Lismore (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Bąkowski w swojej twórczości łączy obraz, dźwięk i tekst w spójną, nierozerwalną całość, dążąc do – jak mówi – „jedności w rozmaitości”. Estetyka jego prac jest minimalistyczna, obrana ze zbędnych elementów zakłócających przekaz. Główny materiał w twórczości Bąkowskiego stanowi rzeczywistość – zbudowana z najbliższego otoczenia i codzienności: przestrzeni mieszkalnej ograniczonej metrażem, określonej kształtem mebli i przedmiotami codziennego użytku oraz wypełnionej odgłosami życia jej mieszkańców.

Ból jest gdzieś w pokoju to cytat z książki Olivera Sacksa pt. Przebudzenia. Te słowa wypowiada pacjent na oddziale neurologicznym. Odnajdywanie źródła i miejsca bólu sprawiało mu problem, bo przez wylew stracił odczuwanie granic swojego ciała. Wypowiedzi pacjentów Sacksa często mnie inspirowały. Dużo w tym konceptów ontologicznych dających dobry napęd do myślenia nad obiektami i filmami – mówi Wojciech Bąkowski.

Stąd w jego pracach pojawiają się takie elementy, jak np. blok mieszkalny, drzwi łazienkowe, odgłosy z telewizora czy z kuchni. Owe „składniki codzienności”, które tak dobrze znamy, przekształcone i wyabstrahowane, dają obraz indywidualnego doświadczenia artysty – „To, co na pozór mniej ważne, staje się tematem”.

Wojciech Bąkowski – urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu (2005) dyplomem w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego. Jest artystą wizualnym, poetą i muzykiem. Tworzy filmy animowane, wideo, performansy i obiekty dźwiękowe. Był współzałożycielem poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo (2007). Lider alternatywnych grup muzycznych: Kot i Niwea, współzałożyciel zespołu Czykita; realizuje również indywidualne projekty muzyczne (Zsyp, Kształt, Telegaz). Bąkowski jest laureatem prestiżowej nagrody Spojrzenia (2009) przyznawanej przez Fundację Deutsche Bank i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki oraz Paszportu Polityki (2010). Jego filmy animowane były doceniane na międzynarodowych festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. Suchy pion otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu eksperymentalnego w konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty).

Wystawa Wojciecha Bąkowskiego Ból jest gdzieś w pokoju
Od 15 maja do 14 czerwca 2015 roku
Wernisaż 15 maja 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj komentarz