• 2015-05-05

Toruń w czasie II wojny światowej

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wystawę czasową Toruń w czasie II wojny światowej – w 70. rocznicę zakończenia wielkiego światowego konfliktu, czynną od 6 maja.

Kościół św. Jakuba, fot. Kurt Grimm, rep. K. Deczyński (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kościół św. Jakuba, fot. Kurt Grimm, rep. K. Deczyński (źródło: materiał prasowy organizatora)

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną fotografie i dokumenty, prezentujące jak wyglądał Toruń i życie mieszkańców w czasach okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 (na fotografiach będzie można zobaczyć m. in., jak wyglądało nasze miasto zimą 1939/1940, nazywaną czasami zimą stulecia; jak po zamarzniętej Wiśle przeprawiano się na jej drugi brzeg, ponieważ oba mosty były zniszczone; jak brakowało wody z powodu pękających od niskich temperatur rur; w jakich ciężkich warunkach przyszło żyć mieszkańcom Kozackich Gór).

Na wystawie nie została także pominięta tematyka związana z różnymi aspektami życia, które prowadziła ludność niemiecka w naszym mieście. Mówiąc „Toruń w czasie II wojny światowej” nie należy bowiem zapominać również o pięknie utrzymanych ulicach i parkach, teatrach, bibliotekach, koncertach, wystawach, bardzo uroczyście obchodzonych niemieckich świętach narodowych, rozmaitych rocznicach oraz obchodach urodzin i imienin kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera itp.

Wystawa Toruń w czasie II wojny światowej – w 70. rocznicę zakończenia wielkiego światowego konfliktu
Czas trwania: Od 6 maja do 24 sierpnia 2015 roku
Muzeum Okręgowe
Toruń

Dodaj komentarz