Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz

14 maja MOCAK w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz. Wystawa w MOCAK-u podkreśla istotną obecność tematu Auschwitz w dyskursie historyczno-społeczno-kulturowym.

Jane Korman, „Tańcząc w Auschwitz”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jane Korman, „Tańcząc w Auschwitz”, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa pokazuje, w jaki sposób współcześni artyści z Polski, Izraela i Niemiec interpretują przeszłe wydarzenia. Nie chodzi o prezentowanie sztuki, której tematem jest ogólnie pojęty Holokaust, ale o prace odnoszące się do anus mundi – Auschwitz jako miejsca masowej zbrodni, najbardziej tragicznego symbolu, który wyprodukował człowiek.

Wystawa stawia pytania: Czy Auschwitz po śmierci ostatnich świadków stanie się mrocznym i pustym motywem popkultury, czystą prowokacją, disneylandem horroru, czy te obawy są jednak przesadzone? Czy drugie i trzecie pokolenie po Auschwitz czuje odpowiedzialność pamiętania o tych wydarzeniach?

Wystawa Polska – Izrael – Niemcy prezentowana jest w przestrzeni kolekcyjnej, Galerii Alfa oraz w Bibliotece. W przestrzeni kolekcyjnej można zobaczyć główną część wystawy pokazującą obecne myślenie o Auschwitz – prace siedemnastu współczesnych artystów pochodzących z Polski, Izraela i Niemiec.

Sigalit Landau, „Avigdor”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sigalit Landau, „Avigdor”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Alfa zaprezentowane jest myślenie historyczne o Auschwitz. Po raz pierwszy w Polsce pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac Yehudy Bacona, ucznia Petera Kiena, który w obozie nauczył go rysunku. Bacon po wojnie został wykładowcą izraelskiej Bezalel Academy (jego uczennicą była Sigalit Landau). Oprócz prac Bacona będzie można obejrzeć dokumentację z pierwszej wystawy, którą w 1947 roku otwarto w Muzeum Auschwitz, oraz prace niemieckich artystów takich jak: Willi Geiger (1878–1971), Fritz Lederer (1878–1949), Otto Schubert (1892–1970), Wolfgang Langhoff (1901–1966), Teo Otto (1904–1968), Lea Grundig (1906–1977), Mascha Kaléko (1907–1975), Joseph Beuys (1921–1986).

W Bibliotece MOCAK-u pokazane zostaną oryginalne rysunki do pierwszego, francuskiego wydania komiksu Michela Kichki Duxième génération, ce que je n’ai pas dit à mon père. Artysta opowiada w nim historię relacji z ojcem, Henrim, który jako jedyny w rodzinie przeżył obóz Auschwitz. W komiksie Kichki doświadczenia II wojny światowej są ciągle żywe i wywierają znaczący wpływ na wiele aspektów życia rodzinnego, takich jak wychowanie dzieci, wspólne spożywanie posiłków czy obchodzenie świąt.

Artyści: Yehuda Bacon, Mirosław Bałka, Oskar Dawicki, Dani Gal, Mikołaj Grynberg, Erez Israeli, Rafał Jakubowicz, Vardi Kahana, Michel Kichka, Grzegorz Klaman, Jane Korman, Sigalit Landau, Zbigniew Libera, Marcel Odenbach, Naomi Tereza Salmon, Wilhelm Sasnal, Sarah Schönfeld, Agata Siwek, Łukasz Surowiec, Ernst Volland, Artur Żmijewski

Wystawa Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz
Kuratorzy:  Delfina Jałowik, Jürgen Kaumkötter
Współorganizator: Center for Persecuted Art/Zentrum für verfolgte Künste im Kunstmuseum Solingen
Od 15 maja do 31 października 2015 roku
Wernisaż: 14 maja 2015 roku, godzina 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dodaj komentarz