Cybińska’15. Konteksty – Wystawa ceramiki

Od 9 maja w mia ART Gallery we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę Cybińska’15. Konteksty. Wystawa poświęcona będzie Krystynie Cybińskiej, która nie tylko stworzyła niepowtarzalny styl, ale też wyznaczyła nowe kierunki kolejnym pokoleniom ceramików.

Wystawa „Cybińska'15. Konteksty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Cybińska'15. Konteksty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krystyna Cybińska. Artystka, legenda ceramiki, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W tym roku obchodzi 60-lecie pracy artystycznej. W mia ART GALLERY, na wystawie zatytułowanej Konteksty, zaprezentowane będą wysublimowane formy ceramiczne w objęciach autorskich szkliw. Ich estetyczną maestrię uwypuklają ekspozycyjne zestawienia, relacje kształtów, ich proporcji, wzajemnych napięć.

W galerii zagoszczą rzadko pokazywane lub zupełnie nowe dzieła sztuki ceramicznej – efekty współdziałania talentu, wyobraźni, nowatorskich idei, konsekwencji, wieloletniego doświadczenia i wiedzy – formy naczyniowe: małe i wielkie, misy, butle, formy organiczne, wazony, amfory i ogrodowe rzeźby, dopełniane kolorem i strukturą szkliw.

Prof. Krystyna Cybińska od wielu lat jest pedagogiem Akademii Sztuk Pięknych, nauczycielem i mistrzem wielu pokoleń ceramików. Jej ozdobne i zupełnie niepraktyczne butle, misy i wazony to samoistne, mistrzowskie dzieła sztuki harmonijne i urodziwe. (…) Są to w większości naczynia wysublimowane formalnie, o proporcjonalnych kształtach i urodziwych kolorach. Nie muszą one niczemu służyć, są kwintesencją elegancji i piękna, co dostrzegali przez lata jurorzy wielu prestiżowych konkursów światowych – pisze Agata Saraczyńska.

Wystawa „Cybińska'15. Konteksty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Cybińska'15. Konteksty” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krystyna Cybińska nie tylko stworzyła niepowtarzalny styl, ale też wyznaczyła nowe kierunki kolejnym pokoleniom ceramików, udowadniając, że ceramika ma, oprócz użytkowej, również niezwykle artystyczną, ulotną i wyjątkowo poetyczną stronę.

Wystawa Cybińska’15. Konteksty
Organizator wystawy: mia ART GALLERY, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Od 9 do 23 maja 2015 roku
mia ART GALLERY
Wrocław

Dodaj komentarz