#Bańka – wystawa indywidualna Kaliny Bańki

14 maja w galerii SiC! we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy #Bańka, na której swoje prace zaprezentuje Kalina Bańka. Podczas trwania wystawy będzie można zobaczyć kilkanaście obiektów – miejskich skrzynek, które zwykle „szpecą” elewacje budynków albo służą jako „płótno” dla osiedlowych tagerów.

Wystawa „#Bańka”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „#Bańka”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie odwiedzający będą mogli oglądać nieatrakcyjne elementy miejskiej rzeczywistości, które Kalina Bańka zamienia w osobiste, szklane artefakty. Skonstruuje je z metalowego szkieletu i wielobarwnych, krzykliwych szklanych frontach, wykonanych tradycyjną techniką witrażu. Bańka wykorzystując klasyczne rzemiosło przedstawia je w zupełnie nowym, niestandardowym kontekście, nanosząc na szkło obrazy o współczesnym i miejskim charakterze. Połączenie tradycyjnych technik i technologii projektowania szkła oraz nowoczesnego stylu jej rysunku pokazują, że styk przeszłości i współczesności daje szerokie i interesujące spektrum działania.

Przedstawione na skrzynkach historie, symbole, komentarze, łączą się z ważnymi dla autorki miejscami. Wraca do adresów, domów, ludzkich twarzy, które grupuje i organizuje w przestrzeni galerii tworząc swoistą oś czasu czy też osobistą mapę z najważniejszymi dla niej wspomnieniami.

Wystawa „#Bańka”, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „#Bańka”, fot. Alicja Kielan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kalina Bańka jest jedną z ciekawiej zapowiadających się wrocławskich artystek młodego pokolenia. Jej szklane prace podejmują najbardziej bieżące zagadnienia dotyczące szkła i jego miejsca w kontekście przestrzeni miejskiej. Kontekst ten objawia się nie tylko w jej szerokiej znajomości technik projektowania, ale także w tematyce jej prac czerpiących z podwórkowych realiów. Co ważne, Bańka wypracowała już swój szalenie barwny i odważny styl, wychodząc jednocześnie poza ramy projektowania szkła dekoracyjnego oraz użytkowego, z wykorzystaniem technik malarskich.

Kalina Bańka – urodziła się w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała w pracowni szkła w architekturze dr. hab. Ryszarda Więckowskiego oraz I Pracowni Szkła użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka. Dyplom magisterski z wyróżnieniem uzyskała w 2013 roku, od tego też roku jest asystentką w Pracowni Szkła w architekturze oraz Pracowni Podstaw Witrażu prowadzonej przez dr hab. Ryszarda Więckowskiego. W czasie studiów otrzymała m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Wrocławia i Dąbrowy Górniczej, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działania Bańki głównie balansują na pograniczu projektowania szkła, grafiki i malarstwa, gdzie wykorzystuje inspiracje sztuką ulicy, przepełnioną humorem i dużą ilością kolorów.

Wystawa Kaliny Bańki #Bańka
Kuratorka: Dominika Drozdowska
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Od 14 maja do 28 czerwca 2015 roku
Wernisaż: 14 maja 2015 roku, godzina 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 16 maja 2015 roku, w godzinach 18.00 i 20.30 (w ramach Nocy Muzeów)
Galeria SiC!
Wrocław

Dodaj komentarz