Rytuały odprawione na wernisażu w Orońsku

Od 18 kwietnia do 7 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku można oglądać Rytuał Narcyzów Andrzeja Bednarczyka, wystawę powstałą w ramach projektu Pole Narcyzów.

Wernisaż wystawy Andrzeja Bednarczyka „Rytuały Narcyzów”, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wernisaż wystawy Andrzeja Bednarczyka „Rytuały Narcyzów”, fot. Jan Gaworski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Postać Narcyza, a właściwie idea narcyzmu zainspirowała Andrzeja Bednarczyka do stworzenia kompleksowego projektu artystycznego, którego punktem wyjścia jest instalacja z pogranicza rzeźby, grafiki i multimediów. Mit o młodzieńcu zakochanym we własnym obliczu, jest obecny w światowej kulturze od starożytności po czasy współczesne. Tak długie trwanie zapewnia mu intrygująca, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie historia, rozpatrywana z wielu perspektyw, z filozoficzną i psychologiczną na czele.

Do jednego z najbardziej rozpoznawanych i uniwersalnych symboli próżności sięgali zarówno twórcy literatury, jak i reprezentanci sztuk plastycznych. Andrzej Bednarczyk powołał do życia Narcyza współczesnego, choć posłużył się kulturowym cytatem – wiernie odtworzył i powielił figurę Narcyza ze słynnego obrazu Caravaggia. Materia rzeźbiarska jest przy tym wyłącznie tłem akcji, polem przyjmującym na siebie kompozycje graficzne. Nawiązuje się pewnego rodzaju dialog z otoczeniem, powstają tekstowe lub obrazowe komunikaty, skierowane do widza. Zewnętrzna powłoka ciała staje się czymś na kształt słupów ogłoszeniowych, plansz reklamowych, przebrań. Treścią przekazu mogą być słowa lub cytaty, fragmenty Pisma Świętego, teksty z gazet, reklamy, diagramy alchemiczne, fotografie, mapy itp. Przy czym każdy z „naskórków” tworzy odrębną historię i odwołuje się do innych wartości kulturowych. Prezentowany w orońskiej Kaplicy Narcyz nie wpatruje się już jednak w taflę wody. Jego zwierciadłem staje się ekran telewizora, i to emitowane przez niego obrazy bez reszty go pochłaniają.

Pole Narcyzów jest projektem artystyczno-naukowym, w formie platformy wymiany myśli, spotkania odmiennych punktów widzenia i perspektyw rozumienia.

Obok sześciu prezentacji wystawowych (w Koninie, Orońsku, Poznaniu, Kolonii, Zielonej Górze i Elblągu), w ramach projektu odbędą się również międzynarodowe warsztaty Wioska Narcyzów dla studentów trzech uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Ecole Professionnelle des Arts Contemporains w Saxon (Szwajcaria) oraz Ming Chuan University w Taipei na Tajwanie.

Andrzej Bednarczyk – urodził się w Leśnej w 1960 roku. Studiował na Wydziale Grafiki, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem doc. Zbigniewa Grzybowskiego uzyskał w 1986 roku. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i pełni funkcję kierownika Katedry Malarstwa w macierzystej uczelni. W 2009 roku uzyskał tytuł profesora. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, rysunek, tworzy instalacje, obiekty, sztukę książki.

Wystawa Andrzeja Bednarczyka – Rytuał Narcyzów
Kurator: Monika Bartoszek
Wystawa czynna od 18 kwietnia do 7 czerwca 2015 roku
Galeria Kaplica w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz