• 2015-05-04

Lalka. Najlepsze przed nami

15 maja Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu Lalka. Najlepsze przed nami wg Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha Farugi.

„Lalka. Najlepsze przed nami" (źródło: materiały prasowe)

„Lalka. Najlepsze przed nami" (źródło: materiały prasowe)

Literatura badawcza związana z Lalką Bolesława Prusa jest tak obszerna, że da się z niej stworzyć niemałą bibliotekę. W większości prac powracają jednak podobne obszary tematyczne. Kategorie opowieści o ludziach czasu wielkiej zmiany, zapisu rozpadu świata czy rozpadu wspólnoty, gry iluzji i deziluzji, zachwytów i rozczarowań, entuzjazmu i zblazowania, wyrywania się z bezsilności związanej z rolami społecznymi, maskami, konwenansami.

Lalka to świat rozpadających się kategorii i budowania iluzji, które przesłaniają rzeczywistość. Można powiedzieć, że wszystkich bohaterów powieści łączy tak naprawdę jedna cecha – poczucie bycia nie na swoim miejscu, co skutkuje budowaniem utopijnych światów i wyidealizowanych wersji samych siebie. Wszyscy mają problem z zakorzenieniem się w otaczającym świecie, ale też przeczuwają nadejście jakiegoś nowego, nieznanego porządku. Czują, że zastany przez nich porządek świata wymaga zmiany, ale sami nie posiadają w sobie silnego imperatywu, który by tę zmianę umożliwiał. Niespełnienie, poczucie porażki, rozczarowanie – okazuje się, że nie rezygnując z XIX-wiecznych realiów, ale uważnie wczytując się w tekst Lalki, znajdziemy się bardzo blisko naszych współczesnych rozterek i pytań.

Co to za dziwna plątanina – życie ludzkie – mówi pod koniec powieści Wokulski. Twórcom spektaklu zależy na tym, by owej plątaniny nie stracić z oczu i nie sprowadzać złożoności powieści i zapisanych w niej bohaterów do założonych z góry tez, a co za tym idzie – uproszczeń.

Wojciech Faruga (ur. 1981 r.), reżyser teatralny, studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie. Związany z teatrami: Polskim w Bydgoszczy, Dramatycznym w Wałbrzychu, Starym w Krakowie i Polskim w Bielsku-Białej. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak.

Lalka. Najlepsze przed nam
Premiera: 15 maja 2015 roku
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz