Jan Vanriet – Pieśń Losu

15 maja w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Zielona Brama) odbędzie się wernisaż wystawy Pieśń losu. Swoje prace pokaże na niej Jan Vanriet – jeden z najciekawszych żyjących malarzy belgijskich.

Jan Vanriet, „Doktryna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Vanriet, „Doktryna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to pierwsza w Polsce prezentacja twórczości tego kluczowego dla współczesnego malarstwa narracyjnego artysty. Wystawa Jan Vanriet. Pieśń Losu składać się będzie z 51 najbardziej znaczących w twórczości artysty płócien z lat 1986–2014, a wszystkie one dotykają ważnego dla artysty tematu przeznaczenia.

Twórczość Vanrieta to rodzaj nieustającego dialogu między wręcz obsesyjnie powracającą zbiorową pamięcią historyczną a najbardziej nawet indywidualnym doświadczeniem. To także fascynujące doświadczenie estetyczne, w którym koegzystują z jednej strony utrwalona tradycja malarska, szczególnie flamandzka, z drugiej – współczesna idiomatyka wizualna.

Jan Vanriet, „Duża bransoletka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jan Vanriet, „Duża bransoletka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorem wystawy jest inna wybitna postać belgijskiego świata sztuki – Paul Huvenne, wieloletni dyrektor Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, w którym przechowywana jest jedna z najwspanialszych światowych kolekcji sztuki. Jan Vanriet jako jeden z nielicznych współczesnych artystów prezentował tam swoje prace.

Jan Vanriet – urodził się w 1948 roku, żyje i pracuje w Antwerpii. Jego prace były pokazywane na wielu międzynarodowych wystawach, w muzeach sztuki i renomowanych galeriach. Artysta reprezentował Belgię na biennale w São Paulo (1979), Wenecji (1984) i Seulu (1990). Jego obrazy znajdują się w stałych kolekcjach wiodących muzeów, m.in. w British Museum w Londynie, Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Diego oraz New Art Gallery w Walsall. O Vanriecie pisali m.in Herbert Albrecht, Stefan Hertmans, György Konrád, Edward Lucie-Smith, Cees Nooteboom, Pierre Restany czy Charlotte Mullins. Artysta zrealizował zamówienia na monumentalne malarstwo ścienne – szczególnie należy tu wymienić Teatr Bourla w Antwerpii, KBC Bank oraz stację metra De Brouckère w Brukseli.

Wystawa Jana Vanrieta Pieśń losu
Kurator: Paul Huvenne
Od 16 maja do 13 września 2015 roku
Wernisaż: 15 maja 2015 roku, godzina 18.00
Muzeum Narodowe w Gdańsku (Oddział Zielona Brama)

Dodaj komentarz