Hanna Krall złożona z cytatów

14 maja nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się książka Jacka Antczaka Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall.

„Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall” – okładka (źródło: materiał prasowy wydawcy)

„Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall” – okładka (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Hanna Krall zapisuje świat. A gdyby tak zapisać Hannę Krall? Jej własnymi słowami. Opowiedzieć o jej sposobie na reportaż, widzeniu własnej biografii, twórczości, świata, wreszcie nas – czytelników, uczniów, wielbicieli albo przeciwników… Bo przecież reporter, jak uważa Ryszard Kapuściński, to nie zawód. To postawa życiowa, charakter, osobowość. Stąd pomysł na Reporterkę – wywiad rzekę złożony z cytatów.

Autor – Jacek Antczak – skomponował go z rozmów, wypowiedzi (prasowych, dla TV, radia, na czatach internetowych), wywiadów, jakich Hanna Krall udzieliła w swoim życiu. W drugim, znacznie rozszerzonym wydaniu czytelnicy książek Krall znajdą dalsze ciągi wielu opisywanych przez nią historii oraz opowieść o życiu i twórczości reporterki aż do Białej Marii, która, jak ogłasza autorka, jest jej ostatnią książką.

Książka zawiera również wspomnienia przyjaciół, uczniów, współpracowników Hanny Krall ze spotkań z reporterką i jej twórczością. Swoimi refleksjami dzielą się z czytelnikiem m.in.: Ryszard Kapuściński, Mariusz Szczygieł, ksiądz Adam Boniecki, Małgorzata Szejnert, Krzysztof Warlikowski, Krystyna Janda, Maria Janion, Władysław Bartoszewski.

O sobie mam opowiadać? Ja jestem nieciekawa, za to ciekawe są historie, które opowiadam w reportażach. Moi bohaterowie – to najciekawsze, co mi się przydarzyło w życiu. A ty przenosisz to na mnie i wydaje ci się, że jestem równie ciekawa. Otóż nie. W moim życiu jest córka, wnuk, mąż i moja praca. Nie możesz uwierzyć, że niczego innego nie ma w moim życiu? Ale moja praca to jest przecież wszystko. To jest cały świat. Przecież moje życie to jest właśnie to, co napisałam. Tych kilkanaście książek. Powiem ci coś. Śniło mi się, że jestem stara, mam dużo lat i przyjdzie taki moment, kiedy pomyślę: „No co ja z tym życiem zrobiłam?”. I pomyślę, że chyba go nie zmarnowałam. Opowiadałam o ludziach, o których należy opowiadać, zapisywałam rzeczy, które należało zapisać. Które były tego warte, które były godne, o których należało zawiadomić świat.

Hanna Krall

Jacek Antczak – Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall
Premiera: 14 maja 2015 roku
Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz