Wystawa Marty Kochanek-Zbroi w Galerii Milano w Warszawie

2 maja podczas Nocy Muzeów w Galerii Milano w Warszawie odbędzie się wernisaż prac Marty Kochanek-Zbroi pt. Let’s Go Out.

Marta Kochanek-Zbroja „W metrze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Kochanek-Zbroja „W metrze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W obrazach Marty Kochanek-Zbroi dużą rolę odgrywają kolor i kreska, którymi posługuje się w oparciu o kolorowanki znane nam z dzieciństwa. Każda barwa ma przyporządkowaną sobie cyfrę według dołączonej do obrazu legendy. Sieć linii i wypełnień kolorem na białym tle podobrazia tworzy klimat i kompozycję każdej pracy.

Główną inspiracją w twórczości artystki są sytuacje z życia codziennego. Marta Kochanek wykorzystuje własne fotografie, zdjęcia prasowe, stare reklamy, kadry starych filmów. Rzeczywistość z lat 50. i 60. miesza się ze współczesnością. Nawiązanie do dawnych lat wydaje się zamierzone – kiedyś żyło się wolniej, było więcej czasu na przyjaźnie, zabawę. Ostatnio żyjemy w natłoku negatywnych informacji, ulegamy złym nastrojom, dajemy się zastraszyć. Coraz trudniej znaleźć nam spokój wewnętrzny, wyciszyć się.

Marta nie chce unikać trudnych tematów w swojej twórczości, jednak ważniejsze dla niej wydaje się być szukanie w życiu codziennym pozytywnych emocji. Forma i technika jej prac, jasne, wysmakowane kolory, specyficzna lekkość odbioru ma pomóc w osiągnięciu tego celu.

Marta Kochanek-Zbroja – urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Leona Tarasewicza uzyskała w 2004 roku. W swych pracach artystka opisuje otaczający ją świat oraz ludzi, których w nim spotyka. Jej obrazy przedstawiają sceny z życia codziennego. Ludzie z jej prac są naturalni, nie są upiększani, ani idealizowani. W swej twórczości dużą uwagę poświęca także zagadnieniu kobiecości, której dotyczył jej dyplom. W jej obrazach dużą rolę odgrywają kolor i kreska, którymi posługuje się w oparciu o kolorowanki znane nam z dzieciństwa . Najważniejszy jednak zawsze jest kolor, który używany jest bardzo sporadycznie. Nie jest on jednak nigdy przypadkowy. Artystka posługuje się nim by zwrócić uwagę odbiorcy na poszczególne elementy danej sytuacji.

Marta Kochanek-Zbroja, Let’s Go Out
Wernisaż 2 maja 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 2 maja do 6 czerwca
Galeria Milano w Warszawie

Dodaj komentarz