• 2015-04-30

Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wystawę czasową Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności, która potrwa od 9 maja do 15 listopada w Pałacu Krzysztofory.

Z wystawy „Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności” (źródło: materiały prasowe MHK)

Z wystawy „Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności” (źródło: materiały prasowe MHK)

3 maja 2015 roku mija 200 lat od powołania do życia „Wolnego, Niepodległego i ściśle Neutralnego Miasta Krakowa i jego Okręgu”. Jego geneza była wynikiem kompromisu monarchii rozbiorowych zainteresowanych objęciem Krakowa w posiadanie. Ogłoszona „wieczysta” neutralność Wolnego Miasta trwała 31 lat.

Rocznica utworzenia okręgu stanowi punkt wyjścia do realizacji przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory wystawy czasowej pt. Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności. Jej myśl przewodnią osnuto wokół pojawienia się znamion cywilizacji epoki nowoczesnej w Krakowie.

Wystawa wpisuje się w kontekst przypominania istotnych dla Krakowa wydarzeń historycznych, które nie pozostały bez wpływu na obecny kształt miasta. Celem wystawy jest pokazanie, jak na tle specyfiki politycznej okręgu po okresie długotrwałej stagnacji przełomu wieków XVIII i XIX pojawiły się znamiona wielokierunkowego postępu, tytułowej „nowoczesności”.

Wolne Miasto Kraków – w poszukiwaniu nowoczesności
Kurator: Dominik Lulewicz
Wernisaż: 8 maja 2015 roku, godz. 17.00
Od 9 maja do 15 listopada 2015 roku
Pałac Krzysztofory w Krakowie
Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Dodaj komentarz