Nie/dopasowanie w Fundacji Supermarket Sztuki i Wizytującej Galerii

14 maja w Wizytującej Galerii i Fundacji Supermarket Sztuki w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Nie/dopasowanie.

Wystawa „Nie/dopasowanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Nie/dopasowanie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Nie/dopasowanie podejmuje refleksję nad wzajemną przystawalnością rzeczy, pojęć czy emocji w powiązaniu z motywami takimi jak: ciało, wizerunek, pejzaż, przemijanie, relacje i postawy społeczne, prywatne historie czy seksualność. Punktem wyjścia do refleksji jest nieuchwytność podmiotu przedstawienia.

Ślady jego cielesnej, materialnej obecności w obrazie skłaniają do stawiania pytań o relację pomiędzy percepcją a rzeczywistością samą w sobie. Artyści odnoszą się do czasu i przestrzeni poprzez nawarstwianie przenikających się form i znaczeń, które komplikują identyfikację podmiotu. Nieuchwytny podmiot (bohater, artysta, grupa czy człowiek jako taki, albo po prostu żywa istota) niczym zjawa wzbudza ciekawość, intryguje, ekscytuje. Lecz podążając za nim możemy raczej spotkać odbicie samych siebie, własnych myśli, emocji i skojarzeń.

Tytuł Nie/dopasowanie zawiera w sobie dwa przeciwstawne znaczenia, które splatając się ze sobą tworzą obszar ambiwalencji i niepewności. W tym obszarze pojawiają się pytania o prawdę i o kryteria na podstawie których można o niej wnioskować. Bycie pomiędzy nie pozwala na jednoznaczne określenie podmiotu. Rzeczy z nim związane, pojęcia odnoszące się do niego czy towarzyszące mu emocje nikną w czasie i przestrzeni. Wystawa Nie/dopasowanie wskazuje z jednej strony na istnienie dysonansu, niezgodności pomiędzy jednostką a reprezentacją, z drugiej zaś na dynamiczny charakter relacji opartych o różnicę, w przestrzeni pomiędzy. Na wystawie zostaną zaprezentowane: malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, instalacja, obiekty i wideo.

Podczas otwarcia wystawy odbędzie się performance grupy Polen Performance (Justyna Łoś, Mikołaj Sobczak).

Artyści: Krzysztof M. Bednarski, Tomasz Ciecierski, Zuzanna Janin, Anna Konik, Mariusz Libel, Robert Maciejuk, Małgorzata Markiewicz, Jarosław Modzelewski, Magdalena Moskwa, Ivo Nikić, Joanna Pawlik, Krystyna Piotrowska, Mikołaj Sobczak, Paweł Susid

Wystawa Nie/dopasowanie
Kuratorzy: Leszek Czajka, Agnieszka Żechowska
Od 14 maja do 20 czerwca 2015 roku
Wernisaż: 14 maja 2015 roku, godzina 19.00
Wizytująca Galeria i Fundacja Supermarket Sztuki
Warszawa

Dodaj komentarz