Zmiana Organizacji Ruchu – Kooperacja

Od 16 maja w Warszawie obok Tęczy Julity Wójcik i Palmy Joanny Rajkowskiej pojawi się kolejna instalacja artystyczna w przestrzeni publicznej pt. Kooperacja. Za tą interaktywną rzeźbą stoją wspólnie Grzegorz Drozd i Alicja Łukasiak, współtworzący fundację Zmiana Organizacji Ruchu.

Grzegorz Drozd, „Kooperacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Drozd, „Kooperacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja Zmiana Organizacji Ruchu znana jest z szeroko komentowanego działania przy ul. Dudziarskiej – okrytego złą sławą osiedla socjalnego. Przygotowywany właśnie projekt Kooperacja jest instalacją interaktywną, która z wyglądu przypomina huśtawki. Jednak instalacja ta jest przedzielona lustrami. Widzowie, którzy postanowią się pohuśtać (czynność wymagająca dwóch współpracujących stron) zobaczą jedynie swoje odbicie.

Pracę tę można odczytywać na wiele sposobów, m.in. jako niezwykle prosty, ale trafny komentarz na temat współczesnych relacji międzyludzkich i zaniku więzi społecznych. Instalacja pojawi się w parku rzeźby w Królikarni w Warszawie. Po warszawskiej Królikarni projekt Kooperacja zagości prawdopodobnie w Berlinie.

Cztery obiekty scalone tytułem Kooperacja, to rodzaj rzeźb pozwalających na czynny udział odbiorcy w ich funkcjonowaniu. Użycie obiektów wymaga współpracy co najmniej dwóch osób. Użytkownicy siedząc na przeciw siebie zapewniają równowagę pozwalającą na wzajemną zabawę, w której zamiast partnera widzimy własne lustrzane odbicie. Sytuacja ta wprawia uczestników w niepohamowaną radość i generuje silne emocje. Nie widząc osoby, z którą wchodzimy w interakcję, poruszamy się w rytmie własnego odbicia w lustrze.

Projekt Kooperacja
Artyści: Grzegorz Drozd, Alicja Łukasiak
Realizacja projektu: Fundacja Zmiana Organizacji Ruchu
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa
Partner: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Warszawa

Dodaj komentarz