• 2015-04-30

Do teatru za 250 groszy – Dzień Teatru Publicznego

Tylko 2,5 zł zapłacą za bilet osoby, które 23 maja pójdą na spektakl do któregoś z ponad 100 polskich teatrów biorących udział w akcji Bilet za 250 groszy. 50 tysięcy widzów otrzyma taki prezent z okazji Dnia Teatru Publicznego i przypadającego w tym roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Dzień Teatru Publicznego, „Bilet za 250 groszy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Teatru Publicznego, „Bilet za 250 groszy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na scenach ponad 40 miast będzie można zobaczyć tego wieczoru spektakle wyreżyserowane przez najwybitniejszych polskich oraz zagranicznych twórców – między innymi Krzysztofa Warlikowskiego czy Jacquesa Lassalle’a.

To właśnie 23 maja po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Teatru Publicznego, który został ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. W ogólnopolskiej akcji, która ma skłonić Polaków do odwiedzania teatru przynajmniej jeden raz w roku, weźmie udział ponad 100 teatrów z 42 polskich miast.

Wszystkie zagrają spektakle, na które będzie można kupić bilety za symboliczną cenę 250 groszy (2,5 zł). Sprzedaż biletów ruszy 11 maja i będzie prowadzona tylko w kasach teatrów. Wejściówek nie uda się kupić przez internet, co ma zachęcić widzów – przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko – by zwrócili w jego stronę kroki i przekonali się, że nie jest to miejsce tak niedostępne, za jakie często uchodzi.

Część teatrów pokaże tego wieczoru spektakle na wszystkich swoich scenach. Przykładem może być Teatr Narodowy, który zaprosi widzów – tych starszych i młodszych – aż na trzy przedstawienia. Dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych i przedszkolnych przewidziano możliwość zakupu większej liczby biletów.

A wszystko po to, aby tego dnia do teatrów mogli wybrać się wszyscy ci, którzy naprawdę będą mieli na to ochotę.

W ramach akcji Bilet za 250 groszy zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością. Wejściówki za 250 groszy będzie można kupić między innymi na przedstawienia warszawskiego Teatru Muzycznego Roma czy Teatru Komedia. Pojawi się także wiele propozycji dla dzieci – w akcji wezmą udział m.in. łódzkie teatry Pinokio i Arlekin, Wrocławski Teatr Lalek i warszawskie: Guliwer oraz Lalka.

Widzowie zobaczą również spektakle głośno komentowane i te, które są polską wizytówką międzynarodowych festiwali. Wspomniany Teatr Narodowy chce zaprosić widzów m.in. na Tango w reżyserii Jerzego Jarockiego a TR Warszawa oraz Nowy Teatr w Warszawie wystawią Anioły w Ameryce w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Dzień Teatru Publicznego | Bilet za 250 groszy
23 maja 2015 roku
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa

Dodaj komentarz