Ilustracje Bożki Rydlewskiej w Galerii Pies czy Suka

29 kwietnia w Galerii Pies czy Suka w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji Bożki Rydlewskiej pt. Mika i mchy.

Plakat wystawy „Mika i mchy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy „Mika i mchy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdy Alicja oddawała się seansowi hipnotycznego snu, Lewis Carroll mógł poświęcić się swojej skrytej pasji – obserwacji małych tajemnic natury. Liście, drobne owady, giętkie gąsienice, płatki kwiatów – wszystko to mieniło mu się bajecznie. Znał teraz sekret brązowego grzyba i mógł beztrosko kosztować smaku jego kapelusza. Gdy tylko przełknął kawałeczek, zmniejszał się do rozmiarów maleńkiego, połyskliwego żuka. Nigdy nie zwierzył się Alicji ze swego sekretu. Pewnie nie uwierzyłaby mu.

Wystawa Mika i mchy wprowadza w świat botanicznych baśni Bożki Rydlewskiej. Autorka jest wytrawną kolekcjonerką osobliwego zbioru wrażeń, fantazji i obsesji: obok zoo-botanicznych hybryd, nieznanych gatunków kwiatów i owadów, na kartach jej ilustracji snują się zbłąkane, nadrealistyczne opowieści. Są historie podpatrzone w świecie przyrody – zapisy obserwacji sekretnych zakamarków natury: odczytywanie struktur kryształów, śledzenie rysunków w użyłkowaniu listków, studiowanie odcieni połyskujących zieleni w pancerzu żuka… Niektóre baśnie wydarzyły się naprawdę, inne przeniknęły ze świata wolnej, szalonej imaginacji. Zagłębiamy się w wizje zainspirowane przez sny oraz te tworzone w duchu Bretona, Aragona, Ernsta: w płynny, swobodny, hipnotyczny nurt skojarzeń kolorów, kształtów i myśli. Oniryczne wyspy surrealizmu znów mają swoją poetkę.

Prace powstają w autorskiej technice cyfrowego rysunku i kolażu, drukowane są w formie grafik w limitowanych i sygnowanych edycjach kolekcjonerskich 10 + 5 AP. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z serii Nowa Botanika oraz work in progress – ilustracje do surrealistycznego opowiadania o włosach.

Tekst: Lena Wicherkiewicz

Mika i mchy Bożki Rydlewskiej jest drugą z serii wystaw Ilustratorzy w Pies Czy Suka. W ramach cyklu Ilustratorzy, co miesiąc prezentujemy kolejną ekspozycję dedykowaną każdorazowo twórczości jednego artysty. Chcemy przede wszystkim promować polskich ilustratorów, których prace znane są w Polsce i zagranicą, choć często czytelnicy książek i pism nie wiążą ich z konkretnymi nazwiskami – w Psie Czy Suce będą mieli okazję spotkać się z autorami i porozmawiać o ich twórczości. Pies Czy Suka będzie również organizować wydarzenia poświęcone historii polskiej ilustracji i prezentować książki ilustrowane przez wystawianych w naszej przestrzeni artystów.

Bożka Rydlewska – Ilustratorka i graficzka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Högskolan för Design och Konsthantverk w Göteborgu. Ma w swoim dorobku zarówno projekty artystyczne – serie ilustracji Nowa Botanika, Haiku czy Sea Poems – jak i komercyjne m. in. dla Empiku, Porcelany Kristoff, TVP Kultura. Jej prace ukazały się w książkach Atlas of Illustration (Maomao) oraz Illustration Now!5 (Taschen). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Latającej Galerii w Warszawie, w Festiwalu Illustrative 2013 w Berlinie czy I Never Read Art Book Fair w Bazylei. W 2013 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kuratorami cyklu Ilustratorzy w Pies Czy Suka są Beata i Paweł Konarscy (Konarska-Konarski).

Mika i mchy, Bożka Rydlewska
Wernisaż 29 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 30 kwietnia do 24 maja 2015 roku
Galeria Pies czy Suka w Warszawie

Dodaj komentarz