Gwarancje Kultury 2015 – laureaci

25 kwietnia, podczas Gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura, zostali ogłoszeni zwycięzcy tegorocznej edycji Gwarancji Kultury.

10 lat TVP Kultura, Julia Mirna (źródło: materiały prasowe TVP Kultura)

10 lat TVP Kultura, Julia Mirna (źródło: materiały prasowe TVP Kultura)

Gwarancje Kultury zostały wręczone w następujących kategoriach: Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Sztuki wizualne, Menadżer kultury, Kultura w sieci i Supergwarancje. Laureaci w poszczególnych kategoriach zostali wyłonieni przez redaktorów TVP Kultura.

Lista tegorocznych laureatów:

Literatura:
Olga Tokarczuk – Księgi Jakubowe
Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem.

Teatr:
Zespół aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu
Indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej – za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym Dziadów (reż. Michał Zadara), Termopili polskich (reż. Jan Klata) czy Wycinki (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Film:
Małgorzata Szumowska – Body/Ciało
Za wykreowanie intrygującej wizji świata, w którym doskonale prowadzeni aktorzy stworzyli wybitne kreacje. Za niecodzienny w polskim kinie ton rozpięty pomiędzy życiowym dramatem a niewymuszoną czarną komedią. Za uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga.

Muzyka poważna:
Mariusz Treliński i Boris Kudlička
Za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: Jolanta i Zamek Sinobrodego. Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.

Muzyka: Jazz, rock i inne:
Artur Rojek
Za długo oczekiwaną solową płytę artysty Składam się z ciągłych powtórzeń, będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.

Sztuki wizualne:
Magdalena Moskwa
Jedna z najoryginalniejszych artystek– badaczek. Za twórcze rozwinięcie malarskiego języka i odważne eksplorowanie tematu cielesności. Za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Menedżer kultury:
Joanna Wnuk-Nazarowa
Za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych. Za imponujący kalendarz koncertów, zróżnicowany repertuar i udział światowej klasy artystów.

Kultura w sieci:
culture.pl
Za staranne i konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za wysoką jakość treści w atrakcyjnej wizualnie formie. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Supergwarancje 2015:

Krystian Lupa
Supergwarancja dla artysty, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując Wycinkę Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Peter Gelb
Za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

Gwarancje Kultury 2015
Organizatora: TVP Kultura
Ogłoszenie laureatów: 25 kwietnia 2015 roku, godz. 20.00
TVP Kultura

Dodaj komentarz