• 2015-04-29

Cyberiada – opera komiczna w trzech aktach

Cyberiada Krzysztofa Meyera 5 maja w Teatrze Wielkim w Poznaniu – to ostatnia szansa, by zobaczyć w tym sezonie spektakl napisany na podstawie prozy Stanisława Lema.

„Cyberiada” (źródło: materiały prasowe)

„Cyberiada” (źródło: materiały prasowe)

Opera Krzysztofa Meyera, który libretto do niej napisał na postawie opowiadań Stanisława Lema, przedstawia przygody konstruktora Trulla, któremu Królowa Genialina zleciła zbudowanie trzech maszyn. Jedna z nich miała opowiadać historie zawiłe, druga chytre, a trzecia – poruszające. Na końcu tych ironiczno-utopijnych refleksji o życiu pojawia się pogląd, że nie pieniądze, postęp ani doskonałość mogą uratować świat, ale mądrość i prawda.

Polska prapremiera Cyberiady, która odbyła się w poznańskim Teatrze Wielkim w maju 2013 roku, wpisała się w obchody Jubileuszu 70. urodzin kompozytora. Reżyser Ran Arthur Braun przeniósł Lemowską rzeczywistość cyberystyczną w uniwersalny bajkowo-magiczny świat teatru, a sam tekst, choć pozbawiony w jego realizacji licznych politycznych aluzji, przede wszystkim bawi inteligentnymi żartami. To znakomita propozycja dla wszystkich, którzy szukają w świeżości i powiewu nowości w teatrze operowym; przy okazji znajdą mądrą rozrywkę.

Justin C. Arienti został uhonorowany Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury 2014 w kategorii Najlepszy Scenograf za projekty scenograficzne do tego spektaklu.

Spektakl Cyberiada
5 maja 2015 roku
Teatr Wielki w Poznaniu

Dodaj komentarz