• 2015-04-27

Ronit Porat, Mateusz Choróbski – Moszczenie

28 kwietnia w odbędzie się otwarcie wystawy fotografii, których autorami są Ronit Porat, Mateusz Choróbski.

fotografia z Archiwum Instytutu Jerzego Lewczyńskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

fotografia z Archiwum Instytutu Jerzego Lewczyńskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moszczenie to określenie, które oddaje te pierwsze nieporadne ruchy, przy podejmowaniu próby znalezienia swojego miejsca w nowej sytuacji. To czasem niezdarna, pierwotna choreografia, którą wykonać musi każdy nowy. Odbywa się na styku już obecnych tożsamości, nowy musi w nich znaleźć przestrzeń dla siebie. Moszczenie się jest serią przymiarek, porównań i prób rozpoznania terenu. To zjawisko efemeryczne, często rozbite na pozornie niepowiązane ze sobą wypadki, nieporozumienia i drobne ślady, zdaje się świetnie opisywać sąsiedztwo. Równie dobrze oddaje naturę rezydencji i ciągłych zmian adresów przez współczesnych artystów, którym często niewiele poza moszczeniem pozostaje.

Na tych właśnie skojarzeniach zbudowany jest wspólny projekt Ronit Porat i Mateusza Choróbskiego pod tytułem Moszczenie. Prace powstaną w oparciu o archiwa Nowin Gliwickich ocalonych przez Jerzego Lewczyńskiego i działaniach w obrębie architektury budynku Domu Funkcjonalnego. Projekt Moszczenie jest spełnieniem blisko dwóch lat starań o wspólnie realizowaną pracę przez dwójkę artystów.

Izraelska artystka Ronit Porat po raz pierwszy spotkała się z polskim artystą Mateuszem Choróbskim w 2013 roku przy okazji jej rezydencji w Domu Kereta. Wtedy też w ramach Warsaw Gallery przygotowała w galerii Asymetrii pracę Hippocampus odnoszącą się do zagadnień pamięci i tożsamości rozpoznawanej poprzez świadectwo wcześniejszych pokoleń. Materiał ten konfrontowany był ze wspólnymi pracami Wojciecha Plewińskiego i Józefa Szajny, pod tytułem Reminiscencje, stanowiącymi serię kolaży-autoportretów tego drugiego, w których mierzył się on z traumą po Auschwitz.

Piętro wyżej w Domu Funkcjonalnym w tym samym czasie odbywała się druga z wystaw galerii Asymetria, Spóźnione spotkanie Choróbskiego, będące śledztwem artysty, który poszukiwał wyjaśnienia przemilczanej historii swojego dziadka i nagłej emigracji babki do Ameryki.

Od tego czasu oboje artystów deklarowało chęć współpracy i połączenia strategii twórczych. Przygotowywana na koniec kwietnia wystawa Moszczenie jest właśnie spełnieniem tych chęci. Artyści na różny sposób chcą poruszyć bliskie im tematy sąsiedztwa i pamięci. Do tego celu chcą wykorzystać nie tylko swoje dotychczasowe doświadczenia, ale i koncepcje artystyczne czerpane od Jerzego Lewczyńskiego, którego spuścizną opiekuje się Fundacja Asymetrii.

Projekt powstaje w ramach całorocznego programu Galerii Asymetrii: Asymetryczny Jerzy Lewczyński. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa fotografii Moszczenie – Ronit Porat, Mateusz Choróbski
Organizatorzy: Fundacja Asymetrii oraz Instytut Jerzego Lewczyńskiego
Kurator: Jakub Śwircz
Wernisaż 28 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 28 kwietnia do 30 maja 2015 roku
Asymetria w Warszawie

 

Dodaj komentarz