Milan Kundera wraca po pięciu latach

Już 6 maja w wydawnictwie W.A.B. ukaże się najnowsza powieść Milana Kundery pt. Święto nieistotności. Po raz kolejny Kundera postanawia rozśmieszyć czytelnika, jednocześnie zmuszając go do refleksji i nierzadko wzruszając niemal do łez.

Milan Kundera, „Święto nieistotności” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Milan Kundera, „Święto nieistotności” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Czterej przyjaciele starają się zmierzyć z rzeczywistością, która nie pozostawia im już żadnych złudzeń. Bohaterowie Święta nieistotności to Ramon, który stawia czoła kolejnym, młodszym od niego pokoleniom; Alain rozmyślający nad tajemnicą kobiecej seksualności; Charles poszukujący aniołów i Caliban – aktor bez publiczności. Każdy z nich zastanawia się nad własnym życiem i jego błahością. A w tle przewija się korowód doskonale wymyślonych postaci, od przypadkowo spotkanych osób przez znajomych, żony, matki aż po samego Stalina i jego świtę, którzy mniej lub bardziej poważnie wtórują przyjaciołom w ich poszukiwaniach.

Milan Kundera (ur. w 1929 roku) – czeski pisarz, obecnie tworzący we Francji. Urodził się i wychował w rodzinie inteligenckiej, ojciec był dyrektorem Akademii Muzycznej w Brnie. Po ukończeniu szkoły średniej Kundera przeniósł się do Pragi, gdzie studiował na Uniwersytecie Karola. Od 1948 roku należał do Czeskiej Partii Komunistycznej, z której został usunięty w 1950 roku, a następnie, po ponownym dołączeniu, od 1970 roku. Działalność polityczna wpłynęła również na studia Kundery, które ukończył dopiero w 1952 roku. Wyemigrował do Francji w 1975 roku. Jest autorem wielu powieści i esejów, za które otrzymał liczne nagrody, m.in. Premio Litterario Mondello za Walc pożegnalny, Nagrodę Krytyków Akademii Francuskiej za esej Sztuka powieści oraz nagrodę dla najlepszego pisarza przyznawaną przez magazyn The Independent. Najbardziej znaną powieścią Kundery jest Nieznośna lekkość bytu zekranizowana w 1984 roku. Książka Życie jest gdzie indziej (1973) została uhonorowana francuską nagrodą dla najlepszej powieści zagranicznej.

Milan Kundera, Święto nieistotności
Przekład: Marek Bieńczyk
Premiera: 6 maja 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz