Artyści wybrani do programu Biennale WRO 2015

Odbywający się co dwa lata, największy w Polsce międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej – Biennale WRO – rozpocznie się 13 maja pod hasłem Test Exposure. Zaprezentuje różnorodne dzieła tworzone współczesnymi środkami kreacji i komunikacji, po raz kolejny zmieniając Wrocław w polską stolicę sztuki mediów.

Plakat 16. Biennale WRO 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat 16. Biennale WRO 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

WRO jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Biennale Sztuki – International Biennial Association, organizacji zrzeszającej najważniejsze światowe biennale sztuki współczesnej.

Wydarzenia otwarcia będą się odbywać w dniach od 13 do 17 maja. Wystawy główne będą czynne do 30 czerwca. Na Biennale WRO 2015 wystawiać się będzie ponad 250 artystów i uczestników z całego świata w 10 lokalizacji będą miały miejsce: projekcje, instalacje, performansy, koncerty, projekty sieciowe, interaktywne i robotyczne, warsztaty, konferencje i debaty, publikacje, artist talks.

Na bogaty międzynarodowy program WRO 2015 składają się prace artystów zaproszonych przez zespół kuratorski Biennale oraz zgłoszenia napływające do Wrocławia w ramach otwartego naboru. Tegoroczny przyniósł rekordowe rezultaty – artyści z całego świata nadesłali ponad 2300 prac i propozycji. Zgłoszenia, zarówno jeśli chodzi o gatunki, tematykę, użyte media i poziom realizacyjny dają rozległy obraz aktualnej twórczości artystycznej wykorzystującej narzędzia cyfrowe oraz odnoszącej się do zjawisk kultury i technosfery, komentujących współczesną zmediatyzowaną rzeczywistość.

W myśl hasła Test Exposure, w cyklu otwartych przeglądów, po raz pierwszy w historii do procesu programowania zaproszono także publiczność. Test Exposure to także nowe miejsca prezentacji sztuki, m.in. nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej czy przestrzenie prywatne, oraz szansa przetestowania potencjału najmłodszej generacji artystów, których prace zaprezentowane zostaną w tym roku w aż trzech osobnych zestawach.

Nagrody WRO zostaną przyznane przez Dyrektora Artystycznego, jury Nagrody Krytyków i Wydawców Prasy Artystycznej oraz, po raz pierwszy, za najlepszy w Polsce dyplom sztuki mediów.

Partnerem tegorocznej edycji został Uniwersytet Wrocławski. Nowy budynek Biblioteki Uniwersyteckiej stanie się miejscem prezentacji ogromnej części głównego programu biennale. Dotychczas z nowego gmachu biblioteki korzystali przede wszystkim użytkownicy Czytelni. Obiekt po raz pierwszy zostanie udostępniony publicznie w tak szerokim zakresie – sale dotąd niedostępne staną się przestrzenią dla wystaw, programów kuratorskich, debat i konferencji tematycznych, także części programu Nocy Muzeów oraz Małego WRO. W ramach współpracy odbywa się również konkurs skierowany do studentów na najlepszy tekst literacko–naukowy poświęcony tegorocznemu biennale, organizowany pod patronatem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego.

16. Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 Test Exposure
Wydarzenia otwarcia od 13 do 17 maja 2015 roku
Wystawy główne do 30 czerwca 2015 roku
Wrocław

Dodaj komentarz