• 2015-04-25

Festiwal filmPOLSKA w Berlinie

Od 22 kwietnia trwa dziesiąta edycja Festiwalu filmPOLSKA w Berlinie. W ramach festiwalu prezentuje zarówno najważniejsze dzieła słynnych reżyserów, jak i szerokie artystyczne i polityczne spektrum młodego kina.

Festiwal filmPOLSKA – baner (źródło: materiał prasowy organizatora)

Festiwal filmPOLSKA – baner (źródło: materiał prasowy organizatora)

Tegoroczny program koncentruje się również na roli kobiet w kinie. Oprócz filmu Body Małgorzaty Szumowskiej, pokazana zostanie najnowsza produkcja młodej reżyserki Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba Małe Stłuczki. Natomiast gościem honorowym będzie Agnieszka Holland, której będzie poświęcona retrospektywa. Będzie można obejrzeć takie dzieła jak W ciemności (nominacja do Oscara 2012), Europa Europa i Tajemniczy Ogród.

Wyjątkową atrakcją dla publiczności będzie przegląd polskich horrorów m.in. Andrzeja Żuławskiego, Waleriana Borowczyka. Z kolei młodzi adepci sztuki filmowej będą mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych polskiej klasyce filmowej, które poprowadzi niemiecki reżyser i scenarzysta Robert Thalheim (A na koniec przyszli turyści). Ponadto w galerii Instytutu Polskiego zostaną pokazane najnowsze prace video artystki Karoliny Breguły.

Festiwal filmPOLSKA organizowany jest przez Instytut Polski w Berlinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Wydarzeniu patronują Medienboard Berlin-Brandenburg i European Film Academy, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Projekcje oraz spotkania odbywają się w kinach i w klubach: Babylon, Zeughauskino, Arsenal, FSK, Filmmuseum Potsdam, Kino am Bundesplatz, Brotfabrik, Club der polnischen Versager, Filmclub K18.

Festiwal filmPOLSKA
Od 22 do 29 kwietnia 2015 roku
Instytut Polski w Berlinie

Dodaj komentarz