• 2015-04-24

Spektakl Paradise Now? RE//MIX Living Theatre. Komuna//Warszawa

10 maja w siedzibie Komuny//Warszawa odbędzie się pokaz Paradise Now? RE//MIX Living Theatre, czyli remiks jednego z najważniejszych spektakli teatru politycznego, The Living Theatre, w wykonaniu Komuny//Warszawa.

„Paradise Now? RE//MIX Living Theatre”, reż. Komuna//Warszawa, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Paradise Now? RE//MIX Living Theatre”, reż. Komuna//Warszawa, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paradise Now? zrealizowany został w ramach serii nowych interpretacji klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu, kontynuowanej przez Komunę//Warszawa w latach 2010–2014.

Od premiery Paradise Now! w wykonaniu słynnego The Living Theatre w 1968 roku minęło kilkadziesiąt lat. Zdjęcia nagich aktorów biorących udział w spektaklu, nawołujących do anarchistycznej rewolucji tutaj i teraz, stały się ikonami rewolty lat 60. Komuna//Warszawa sprawdza, co się zmieniło od tego czasu w teatrze i w polityce. Co jest prawdą w artystycznym zaangażowaniu, a co spektaklem dla publiczności? Czy sztuka partycypacyjna ma sens? Jak sztuka nie zmienia świata?

The Living Theatre rok temu został eksmitowany ze swojej siedziby w Nowym Jorku. Judith Malina – liderka grupy – niedawno zmarła. Jest to szczególny czas, żeby raz jeszcze sięgnąć do tego, klasycznego już w teatrze politycznym, tekstu. Judith Malina wzięła udział w nagraniach do premierowych pokazów w 2013 roku, pokazywanych podczas spektaklu.

The Living Theatre – alternatywny teatr założony w 1947 roku w Nowym Jorku przez aktorkę Judith Malinę oraz poetę, malarza i performera Juliana Becka. Działania grupy słynęły z bezkompromisowości, awangardowej estetyki, eksponowania cielesności oraz pracy kolektywnej. Ich największe dzieło Paradise Now, wystawione w 1968 roku w Awinionie, doprowadziło do zamieszek. Spektakle teatru były radykalne, niosły anarchistyczne i pacyfistyczne przesłanie. Spektakl Mysteries and Smaller Pieces w roku 1964 zapoczątkował w teatrze awangardowym rozwój idei współuczestnictwa widza w spektaklu. Koncepcja ta rozwijana jest do dziś przez teatry na całym świecie. W latach 60. nadrzędnym celem The Living Theatre stało się przekształcenie społeczeństwa z rywalizującej, hierarchicznej struktury w zwartą, współpracującą grupę ludzi. Spektakle miały być impulsem do nadchodzącej przemiany społecznej.

RE//MIX – w cyklu realizowanym w latach 2010–2014 Komuna//Warszawa prezentowała nowe interpretacje klasycznych dzieł, z dziedziny teatru, tańca, literatury i filmu. Dzieła te, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się teatrem interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu sztuk wizualnych, performance art i działań społecznych. Pomysłodawcą cyklu jest Tomasz Plata, a podsumowaniem cyklu jest książka RE//MIX pod redakcją Tomasza Platy oraz Doroty Sajewskiej, wydanej wspólnie przez Instytut Teatralny, Komunę//Warszawa oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Spektakl Paradise Now? RE//MIX Living Theatre
10 maja 2015 roku, godzina 19.00
reżyseria: Komuna//Warszawa
występują: Komuna//Warszawa
Komuna//Warszawa
Warszawa

Dodaj komentarz