Formacja HiQ – performans audiowizualny

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza 25 kwietnia na performans audiowizualny formacji HiQ Aleksandra Janickiego w ramach 27. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich.

Aleksander Janicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Janicki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Performans Formacji HiQ jest elementem projektu w procesie pod tytułem Wschód – Zachód – Nieskończoność, który częściowo był prezentowany na Festiwalu Audio Art, Biennale Sztuki Mediów WRO, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w Galerii i! oraz na Tatsuno Art Project w Japonii.

Formacja wystąpi w składzie: Aleksander Janicki – performer, VJ, video-art; Paulina Owczarek – saksofon barytonowy; Maria Anna Janicka – skrzypce elektryczne; Rafał Mazur – akustyczna gitara basowa; Michał Dymny – gitara elektryczna; Tomek Chołoniewski – perkusja.

Performansu audiowizualny łączy idee japońskiej poezji haiku, współczesną sztukę wizualną i improwizację intuitywną w muzyce. Poezja haiku i współczesna intuitywna sztuka europejska odwołują się do tych samych praktyk, metod i źródeł twórczości artystycznej.

Łączą je te same sposoby widzenia świata oraz podłoże filozoficzne. Mimo odmiennych języków opierają się na podobnym sposobie odbierania rzeczywistości i odwołują się do podobnych intuicji estetycznych. Poezja haiku, mająca korzenie w filozofii zen, polega na intuitywnym uchwyceniu i ubraniu w słowa wrażenia pewnego momentu, mocno oddziałującego na poetę. Emocja związana z tą chwilą jest tym, co najważniejsze w przekazie haiku – intuicję tej chwili powinien odczytać odbiorca poezji. Jak powiedział mistrz zen Daisetz Teitaro Suzuki, haiku przedstawia obrazy odzwierciedlające intuicję.

Performans jest formą łączącą obraz z dźwiękiem, pozwalającą na dotarcie do warstw niedostępnych spekulacji intelektualnej. Sztuka ta ma swoje korzenie w taoistycznym ideale twórczości artystycznej, będącej wglądem w prawdziwe, niewerbalizowalne oblicze świata, dotykające samego Dao.

Koncert HiQ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert HiQ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksander Janicki – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, twórca licznych instalacji multimedialnych prezentowanych w przestrzeni publicznej, autor artystycznych akcji i działań parateatralnych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Formacja HiQ – performans audiowizualny
25 kwietnia 2015 roku, godz. 17.00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Dodaj komentarz